Středa 8. července 2020svátek má Nora 10 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

ČT hrozí pokuta za Krásku v nesnázích

Kráska v nesnázích: Abrhám, Schmitzer, Brejchová, Geislerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kráska v nesnázích: Abrhám, Schmitzer, Brejchová, Geislerová | foto: Lidové noviny

PRAHA  Rada pro rozhlasové a televizní vysílání zahájila správní řízení nejen s Novou, ale také s Českou televizí. Radě vadí kromě již zmiňovaných dvou dílů seriálu Soukromé pasti také uvedení Hřebejkova filmu Kráska v nesnázích.

Česká televize snímek odvysílala 14. září ve 20 hodin, čímž měla ohrozit mravní výchovu dětí a mládeže. Podle rady šlo o dílo, které  obsahuje vulgarismy a nadávky, které lze vysílat, jen pokud se jedná o  umělecké ztvárnění, „v němž je to z hlediska líčeného kontextu nutné“.

Na obrazovce se takové pořady smějí objevit v době od 22 hodin večer do šesti hodin ráno.

Režisér Jan Hřebejk vše považuje za absurdní. Stejné slovo použila také Anna Geislerová, představitelka hlavní role v Krásce. „Těžko točit filmy o lidech a uříznout jim prsa a zadky. Nevím, jak by si to představovali,“ říká.

„V tom filmu není nic, na co by děti nemohly narazit doma. Jestli lidské tělo samo o sobě někoho pobuřuje, tak měl asi v životě nějaké problémy.“

Z toho, jaký sankční paragraf radní vybrali, vyplývá, že Hřebejkův snímek radní nevidí jako dílo, v němž by vulgarity byly „z hlediska líčeného kontextu nutné“.

Pokud jde o seriál Soukromé pasti, u něj prý rada žádnou iniciativu nevyvíjela. Upozornění vzešlo od diváka, stejně jako na většinu „mravních prohřešků“ televizí. Podle předsedy rady Václava Žáka celý problém vznikl na základě diváckého upozornění, že se v díle vyskytuje podprahová reklama. „Žádnou podprahovou reklamu jsme nenašli, ale přišli jsme na to, že sama televize film označila jako nevhodný, a přesto ho zařadila od osmi hodin večer místo od deseti. Proto jsme zahájili správní řízení,“ přiblížil Žák.

„Nebyl to reklamní trik?“ Radní od Novy chtějí, aby vysvětlila, proč Soukromé pasti potenciálně nevhodné pro děti vysílala od osmi, když musí vědět, že v takovém případě pořad má zařadit až po dvaadvacáté hodině. „Není to náhodou tak, že tím označením z toho chtěli udělat marketingovou akci? Že použili ustanovení zákona přesně obráceně, než by měli?“ přibližuje předseda Žák, co radu bude zajímat. Místo o obsah jde podle něj o to, aby Nova vysvětlila domnělý „trik“: „Pokud cítí, že by to mohl být problém, neměli to dávat od osmi. To je celé.“


Je to úplná absurdita, říká režisér

* LN Co říkáte tomu, že uvedením Krásky ve 20 hodin byla ohrožena mravní výchova mládeže? 
Nejdřív jsem se rozesmál, ale pak mi došlo, že to není legrace. Že je to úplná absurdita. Nevím, co kromě zastydlosti by k tomu mohlo vést, protože nechci domýšlet jiné motivy, a předpokládám, že radní rozhodují na základě svého vědomí a svědomí.

* LN Rada tvrdí, že ČT tak porušila zákon, který ukládá nezařazovat do 22 hodiny díla, jež obsahují vulgarismy a nadávky. Výjimku mají umělecká díla, v nichž je to nutné. Co vy na to? 
V tom případě žádám, aby všechny televize byly s okamžitou platností brutálně stíhány za reklamy, protože ty se podílejí na ohlupování diváka a škodí daleko víc.

* LN Případů podivných rozhodnutí výborů dohlížejících na média je čím dál víc. Jak to? 
Je to systémová chyba a citoval bych Jiřího Muchu v románu Studené slunce, který líčí, jak se choval vězeňský lékař. Ten neuzná skutečně nemocné lidi, protože by byl sám postižen. Mucha píše: Nemravný systém poznáte tak, že přirozeným výběrem obsazuje důležitá místa méněcennými lidmi. A v tomto to spočívá - na vedoucích postech se vyskytují lidé, kteří kážou, kdo je a není budoucnost národa, kdo poškozuje vývoj mládeže. A sociologickými důsledky jiných pořadů se nezabývají. Naopak jsou pokutována díla usilující o uměleckou výpověď a ambici zachytit skutečný život. Psychiku mladých mnohem víc devastují třeba pořady typu VyVolených.

* LN Máte řešení, jak smířit stanoviska? 
Vrátil bych se k Soukromým pastem. Díl se studentkou, která se živila prostitucí, je přece obyčejná moralita, která říká, tohle nedělejte, to je špatné. Nehledě na to, že realita je tisíckrát horší. A příběh otce, který zneužíval dceru, může zapůsobit vysloveně pozitivně, protože může dodat kuráž osobám, které se v této situaci ocitly a nevědí, jak ji řešit. Ať se to klidně dává v osm hodin, ale ať tam je hvězdička, která rodiče upozorní. Zodpovědnost ať zůstane na nich. Dnes třináctiletí puberťáci mají v oblasti sexu dostatečné povědomí. Hlasuju pro návrat hvězdičky.

Autorka: Jana Machalická


{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Hledáme 30 testerek: Pojďte s námi otestovat 6 druhů BIO příkrmů!
Hledáme 30 testerek: Pojďte s námi otestovat 6 druhů BIO příkrmů!

Pro 30 z vás jsme si připravili 6 různých druhů příkrmů HiPP v BIO kvalitě. Těšit se můžete na masová i čistě zeleninová jídla.