Čtvrtek 1. října 2020svátek má Igor 15 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Média

Česká televize se chystá na čtrnáct předvolebních debat

Česká televize | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká televize | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Česká televize před parlamentními volbami odvysílá 14 debat, ve kterých se vždy od pondělí do čtvrtka představí osm lídrů z každého kraje. Následovat bude takzvaná superdebata se zástupci stran, z nichž pravděpodobně vzejde budoucí premiér. První diskuse je na programu ve středu 25. září.

Na tiskové konferenci to uvedli zástupci České televize. Prima  oznámila, že diskuse s lídry kandidátek začlení do tradiční nedělní Partie a v rámci Odpoledních zpráv zařadí předvolební miniduely.

Lídry představí patnáctá debata

Veřejnoprávní televize bude politické debaty vysílat na programu ČT24 od 20:00 do 22:00 ze studií v Praze, Brně a Ostravě. "Kraje budou řazeny podle metody, která se osvědčila už u loňských voleb do krajských zastupitelstev, tedy vzestupně podle počtu voličů v daném regionu. Patnáctá debata v předvečer voleb pak představí lídry relevantních politických stran, ze kterých pravděpodobně vyjde předseda příští vlády," uvedl dramaturg předvolebního vysílání Čestmír Franěk.

ČTĚTE TAKÉ:

O složení moderátorského týmu se podle Fraňka stále jedná, jasno je o volebním studiu, které povedou Václav Moravec a Marcela Augustová.

Volbám se na ČT budou dále věnovat pořady Interview Daniely Drtinové, kam budou pozváni lídři všech kandidujících stran. Stejnou návštěvu pak přivítá i Politické spektrum. Pořad Otázky Václava Moravce se podle Fraňka dál zaměří hlavně na aktuální témata, zváni do něj budou i kandidující politici.

Předvolební změnou projdou i Události, komentáře

Částečně se promění také pořad Události, komentáře, v jehož závěru se uskuteční diskuse tří vedoucích činitelů na daná témata. Vystřídat se mají všechny kandidující strany, jejich počet ale zatím není znám.

Jako kritérium pro účast ve volebních debatách poslouží výzkum takzvaného volebního potenciálu, který pro Českou televizi připraví agentury STEM/MARK a Median. Vedle toho společnost TNS AISA uspořádá celorepublikový průzkum volebních preferencí, ve kterém oslovení odpovídají, jak by volili, kdyby volby byly příští týden. Podle ředitele agentury TNS AISA Bronislava Kvasničky ale nepůjde o odhad toho, jak dopadnou volby.

Voliče anketa nečeká

Výsledky budou prezentovány v Otázkách Václava Moravce a ve zpravodajství. V den uzavření volebních místností televize nepočítá s takzvanými exit-poll, tedy dotazy na voliče právě vycházející z volebních místností. Místo toho bude prezentovat aktuální čísla Českého statistického úřadu.

"Vzhledem k tomu, že jde o předčasné volby, rozhodli jsme se, že jej (exit-poll) v sobotu nahradíme speciálním výzkumem na menším vzorku respondentů," dodala vedoucí výzkumu programu a auditoria Renata Týmová.

Na programech ČT1, ČT2 a ČT24 se objeví také celkem 14 hodin volebních spotů. Každá strana může televizi dodat dvě třicetivteřinové verze, které televize zařadí do pravidelných bloků. Televize také připravuje pravidla, která podobně jako při předchozích volbách definují možnosti a zásady jednotlivých pořadů i celkového pojetí vysílání.

Předvolební novinky chystají i ostatní televize

Program před volbami upraví i ostatní média. "Pokud jde o předvolební vysílání, budeme vysílat Partie v obvyklém čase s lídry kandidátek. Kromě toho nabídneme ještě předvolební miniduely v rámci Odpoledních zpráv, a to od 23. září do 24. října ve všední dny," sdělila šéfredaktorka zpravodajství a publicistiky FTV Prima Jitka Obzinová. Konkrétní program již má také TV Barrandov, která  zahájí sérii předvolebních debat, v nichž se představí předsedové a volební lídři parlamentních stran, v dalších pak nové či neparlamentní politické subjekty.

Předčasné volby do Sněmovny se uskuteční v pátek 25. října a sobotu 26. října.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...