Pátek 10. července 2020svátek má Libuše, Amálie 30 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Média

ČT plánovala vysílání reklamy do půlky listopadu

Nový generální ředitel ČT Petr Dvořák. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nový generální ředitel ČT Petr Dvořák. | foto: ČTK

OSTRAVA Česká televize (ČT) plánovala vysílat reklamu až do 11. listopadu. Generální ředitel ČT Petr Dvořák v Ostravě během zasedání Rady České televize řekl, že tak to bylo předjednáno se zákonodárci. Na případné porušení zákona upozornila vedení televize v těchto dnech Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV).

Šéf Rady České televize (RČT) Milan Uhde zatím nechce stanovisko kolegů z jiné mediální rady komentovat a čeká na jejich písemné vyjádření. Na to čeká i Dvořák. "Zatím jsme žádné informace neobdrželi. Už jsem ale zaúkoloval naše právní oddělení, aby se k tomu vyjádřilo. Nemáme v úmyslu porušovat zákon. Jednali jsme tak, jak jsme měli předjednáno se zákonodárci," řekl Dvořák.

O upozornění RRTV v úterý informoval server MediaGuru.cz s odvoláním na předsedkyni rady pro vysílání Kateřiny Kalistové. Novela zákona, která omezuje reklamní vysílání ČT, podle serveru totiž již vstoupila v účinnost.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle Dvořáka televize plánovala vysílání reklamy do 11. listopadu 2011, což by měl být také oficiální konec digitalizace televizního vysílání v Česku. Blíže se k tomu nechtěl vyjadřovat. "Musíme vyhodnotit situaci. Zatím není znám nějaký jiný termín ukončení vysílání reklamy," řekl.

S Dvořákovou verzí souhlasí podle serveru iDnes.cz i senátor Jiří Oberfalzer (ODS), který je předsedou senátní komise pro sdělovací prostředky a zároveň také spoluautorem změny zákona o ČT, jež televizi o reklamu připravila. "Reklama v ČT má skončit po 11. listopadu letošního roku. Tak byla stanovena pravidla už v roce 2007 takzvanou digitalizační novelou a tato podmínka je stále platná," řekl senátor. Výtku Rady pro rozhlasové a televizní vysílání považuje za nedorozumění.

ČTĚTE TAKÉ:

Jeho stranický kolega, senátor Richard Svoboda, který je členem senátní mediální komise a zároveň spoluautorem novely zakazující reklamu na ČT1 a ČT24, má ale na věc jiný názor. "Předpokládám, že rada dbá na to, aby všechny zákonné předlohy vešly v platnost tak, jak je v nich napsáno," řekl iDNES.cz Svoboda. ČT má podle něj dostatek prostředků, aby případné výpadky z reklamy nahradila pro digitalizaci z jiných zdrojů.

Milan Uhde se nechtěl k věci vyjadřovat

K problematice se dnes nechtěl příliš vyjadřovat šéf Rady České televize Milan Uhde. "Generální ředitel Dvořák nás informoval, že právní oddělení televize má odlišný právní názor než Rada pro rozhlasové a televizní vysílání. Je nutné tyto názory sjednotit a pak rozhodnout," řekl Uhde.

Nepředpokládá, že by televize takto postupovala záměrně. "Pokud se prokáže, že pochybila, tak určitě ne z nějakých zištných a trapných důvodů, ale proto, že si špatně vyložila zákon," řekl Uhde.

ČT může dostat pokutu

Pokud ČT nebude na upozornění reagovat, může rada s veřejnoprávní ČT zahájit správní řízení. Televizi by pak hrozil postih až 2,5 milionu korun.

Váháním nad tím, zda ČT vysílá reklamu a zařazuje ji na své webové stránky v souladu se zákonem nebo ne, je překvapena společnost CET 21 provozující televizi Nova. "Společnost CET 21 zastává jednoznačné stanovisko, že reklama na kanálech ČT 1 a ČT 24 skončila se začátkem účinností novely zákona o České televizi a s překvapení sleduje diskusi, v níž někteří odborníci a dokonce i zákonodárci zpochybňují platné znění zákona o České televizi," uvedl za společnost Vladimír Mužík.

Podle stanoviska RRTV ČT reklamu nezákonně vysílá na kanálech ČT1 a ČT24 od 14. října, kdy podle rady pro vysílání nabyla účinnosti novela zákona, která omezuje reklamní vysílání ČT. "Účinnost zákona nastala 14. října tím, že vyšla ve Sbírce listin. ČT jsme proto upozornili na to, že zákon porušuje," řekla serveru MediaGuru.cz předsedkyně RRTV Kateřina Kalistová.

Hrozí pokuta až 2,5 milionu

Pokud ČT nebude na upozornění reagovat, může rada s veřejnoprávní ČT zahájit správní řízení. Televizi by pak hrozil postih až 2,5 milionu korun.

Pokud se prosadí postoj RRTV, bude se zřejmě muset Česká televize nějak dohodnout se zadavateli reklamy, kteří již mají odvysílání spotů na ČT1 a ČT24 nasmlouvané. ČT zatím v této věci nechce poskytnout oficiální vyjádření s tím, že doposud rozhodnutí RRTV neobdržela písemně. Podle zdroje ČTK veřejnoprávní televize předpokládá, že by smlouvy vypověděla bez jakýchkoliv sankcí, protože je to z vyšší moci. Zákon je totiž vyšší norma než smlouva. "Ale teď je otázka, jestli s tím budou souhlasit smluvní partneři," řekl ČTK zdroj, který si nepřeje být jmenován.

Rýsují se tak i další možnosti, totiž že by ČT musela nakonec sankce zadavatelům zaplatit nebo jim například nabídnout odvysílání reklamy na některém ze zbývajících dvou kanálů ČT. Ty však mají nižší sledovanost a z toho plyne i nižší cena reklamy

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...