Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

ČT platila statisíce na pokutách za nevyvážené zprávy

Média

  18:40
PRAHA - Veřejnoprávní televize zaplatila v posledních dvou letech 700 tisíc korun na pokutách od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) za nevyvážené příspěvky ve zpravodajství a publicistice. Na dnešním semináři ČT to uvedla vedoucího jejího právního úseku Vladimíra Vocetková.
Kameraman - ilustrační foto.

Kameraman - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Jmenovala čtyři případy reportáží, jimiž ČT podle názoru tzv. "velké" rady porušila zákon o vysílání, přikazující zachovávat objektivitu a vyváženost. Šlo o reportáž o vzdělání poslance Dimitrova (200 tisíc korun), ombudsmanově zprávě o CzechTeku konaném v roce 2005 (200 tisíc korun), o Týdnu zdravotnického neklidu (100 tisíc korun) a o tom, jak politici využívají armádní letku (200 tisíc korun).

Rada tedy volila mírnější finanční sankce, zákon jí totiž umožňuje udělit za takové prohřešky pokutu od 50 tisíc do 2,5 milionu korun. "V těchto dvou letech jsme platili poměrně málo," podotkla přitom právnička Vocetková.

Počet správních řízení kvůli problémům s nestranností zpráv či publicistiky ale stoupá. Děje se tak poté, co rada loni přistoupila k rozsáhlejšímu monitoringu vysílání.

Vyváženost a objektivita jsou nyní nejčastějším předmětem sporů ČT s radou pro vysílání, uvádí televize. Naposledy rada pokutovala 200 tisíci korun reportáž z Událostí z loňského října o jackpotu Sazky. V ní šlo o malou pravděpodobnost výhry, údajný italský vědec ji srovnával s pravděpodobností toho, že do Země narazí asteroid, a podotkl, že "všichni spíš vylítnem do povětří, nežli jeden z nás vyhraje".

Že rada pokutu udělí, ještě neznamená, že ji televize zaplatí, často se televize s RRTV o pokuty soudí.

Většina podezření se nepotvrdí

Možná porušení povinnosti poskytovat "objektivní a vyvážené informace nezbytné pro svobodné vytváření názorů" a nezvýhodňovat nikoho, jak žádá zákon, má mezi správními řízeními vedenými RRTV "tradičně vysoký podíl" obecně.

Radní to uvedli ve výroční zprávě za loňský rok, kdy takových řízení zahájili s televizemi dohromady 79. Jen v deseti případech ale udělili pokutu, sedmkrát volili pouze upozornění. Vyváženost zpráv a politicko-publicistických pořadů je druhý nejčastější problém, jímž se "velká" rada loni zabývala, hned po nedostatečném oddělování reklamy a sponzoringu od pořadů.

Ze slov předsedkyně RRTV Kateřiny Kalistové vyplynulo, že radní nemají jasná pravidla. "Náš zákon velký prostor pro radu nevytváří, nebo naopak je prostor tak široký, že nevíte, jak toto téma uchopit. V zahraničí to tak není," odkázala na britského regulátora Ofcom.

"Pojem vyváženost není vymezen nikde a dá se s ním velmi volně nakládat," míní podobně místopředseda RRTV Milan Bouška.

"Vyváženost chápeme jako zastoupení dotčených stran," pokusila se vysvětlit Martina Šotková, ředitelka analytického odboru Úřadu RRTV, jak se sporné příspěvky hodnotí. "V reportáži by měl být dán prostor všem stranám, hodnotíme i délku a jak byla vyjádření sestříhána a v reportáži zařazena."

Poslední dobou se prý množí stížnosti na to, že reportéři dokazují fakta citací náhodných kolemjdoucích či že užívají nejmenované zdroje.

Šéfredaktor zpravodajství ČT Michal Petrov své lidi bránil, po chybách se podle něj snaží vždy zařadit tzv. tiskovou opravu a kdyby rada sahala pouze k pokutám, ztratil by podle Petrova tento institut smysl.

"Je to trochu demotivující, že i za takovéto situace na nás přistane pokuta," vyčetl radě šéfredaktor. Přínosnější pro obě strany by prý bylo víc jen upozorňovat.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!