10. března 2015 15:36, aktualizováno  16:09 Lidovky.cz > Byznys > Média

ČT poprvé neodvysílala Ovčáčka živě. Je to dětinská pomsta, říká

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček na návštěvě Trutnově. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček na návštěvě Trutnově. | foto: ČTK

PRAHA Za dětinskou pomstu za názory prezidenta Miloše Zemana považuje hradní mluvčí Jiří Ovčáček to, že Česká televize nepřenášela živě jeho tiskovou konferenci. Hrad nyní zvažuje další kroky, včetně možné stížnosti Radě pro rozhlasové a televizní vysílání. Ovčáček to napsal v tiskovém prohlášení.

Česká televize, kterou Zeman minulý týden tvrdě kritizoval, uvedla, že Ovčáčkův briefing nepřenášela živě, aby se mohla více věnovat aktuálnímu dění ve sněmovně.

V minulosti Česká televize Ovčáčkovy tiskové konference živě přenášela. To, že tak v úterý neučinila, považuje Hrad za „dětinskou pomstu České televize za názory prezidenta republiky“. 

„Je třeba veřejně vyslovit otázku, že pokud bude Česká televize cenzurovat názory nejvyššího ústavního činitele, jak bude potom postupovat v případě dalších ústavních činitelů, politiků a občanů,“ uvedl dále Ovčáček v tiskovém prohlášení.

„S případným podnětem bychom se samozřejmě museli seznámit,“ řekl předseda Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Ivan Krejčí. V první reakci ale podotkl, že každý provozovatel vysílá podle vlastního uvážení.

Sněmovna dostala přednost

Televize, která měla na tiskové konferenci zpravodajský tým, své rozhodnutí zdůvodnila dramaturgicky. „Před pravidelnou tiskovou konferencí prezidentova mluvčího nebyla avizována žádná důležitá sdělení. Obsahem vystoupení byl jen souhrn prezidentských aktivit minulého týdne, o nichž jsme již informovali,“ sdělila mluvčí ČT Alžběta Plívová. 

Dramaturgie živého vysílání proto podle ní z pochopitelných důvodů upřednostnila na větší ploše téma právě projednávaného energetického zákona v Poslanecké sněmovně a téma rušení II. důchodového pilíře, uvedla na dotaz. Briefing si lze rovněž přehrát na webu ČT 24.

Ovčáček se s takovým vysvětlením neztotožňuje, nezakládá se podle něj na pravdě. Tisková konference podle něj nebyla jen souhrnem aktivit prezidenta z minulého týdne, ale zazněly na ní i informace o čtvrtečním jmenování nového ministra spravedlnosti nebo blížící se cestě hlavy státu do Libereckého kraje.

Zemanova kritika kvůli poplatkům

Zeman v pátek Českou televizi kritizoval za to, že údajně neplní svoji veřejnoprávní funkci. Podpořil navíc záměr, aby občané peníze určené na koncesionářské poplatky mohli věnovat na obecně prospěšné účely. ČT kritiku označila za bezprecedentní útok na nezávislost veřejnoprávní televize, který za dobu její existence v demokratické společnosti nemá obdoby.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) vyjádřil přesvědčení, že koncesionářské poplatky jsou zárukou toho, že Česká televize a Český rozhlas nejsou závislé na podnikatelských skupinách, ani na momentální vládě a mohou nezávisle hájit veřejný zájem.

ČTK, Lidovky.cz