Středa 27. května 2020svátek má Valdemar 20 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

ČT předražila tendr až o deset milionů korun

ČT chystá pro příští rok nové vysílací schéma | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ČT chystá pro příští rok nové vysílací schéma | foto: ČTK

PRAHA Česká televize prý špatně vypsala výběrové řízení na snímač HD, který koupila za 21 milionů korun. Předražila tak cenu snímače o pět až deset milionů korun. Dospěla k tomu dozorčí komise Rady České televize. Rada na středečním zasedání proto vyzvala generálního ředitele Jiřího Janečka k prozkoumání celé záležitosti a k realističtějšímu vypisování veřejných zakázek.

"Snímač HD byl nabízen výrobcem za cenu 800.000 eur a my jsme ten výrobek koupili za 21 milionů korun," řekl Jiří Stránský z dozorčí komise. Už při přepočtu z eur na koruny podle něj došlo k předražení o 800.000 korun.

Čtěte také

Výrobek tedy podle něj bylo možné koupit při aktuálním přepočtu v době oznámení zakázky za 20 milionů. Navíc prý dává výrobce organizacím nebo firmám, které přebírají zboží a dodávají jej konečným dodavatelům, slevu. "S touto slevou podle našeho názoru mělo být pracováno," řekl Stránský.

Levněji na e-Bayi
Dozorčí komise podle Stránského zjistila, že se toto zařízení dá navíc koupit i jinde levněji. Například na serveru e-Bay zařízení bylo možné koupit za 650.000 dolarů, což by podle Stránského znamenalo úsporu až deset milionů korun. Po technické stránce je podle něj zakoupené zařízení v pořádku.

"Nabídku podaly dvě firmy a byla zvolena levnější z nabídek," uvedl ředitel techniky Rudolf Pop. Zakázka podle něj byla vypsána správně. Navíc podle něj firma požadovala nový výrobek. Nemohla tedy kupovat na e-Bay, kde byl zřejmě inzerován použitý výrobek.

Rada ČT ve svém usnesení vyzvala ředitele Janečka, aby výběrové řízení prozkoumal a podal o něm radě informaci. Také ČT vyzvala, aby vypisovala výběrová řízení s přihlédnutím k cenám na trhu a snažila se od výrobců dojednat slevy.

,

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Zdravotník měří 21. dubna 2020 tlak pacientovi s nemocí covid-19, který je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

Počet skútrů v Česku roste, porovnali jsme ty nejpopulárnější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Krize ho přišla na miliony. „Teď musíme hlavně bojovat a přežít.“ Vláda... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit
Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit

Malé odolné flíčky na sedačce obvykle nikdo neřeší, případně přes ně prostě přehodí deku. Jenže pokud máte doma dítě nebo domácího mazlíčka, nevyhnete se ani pořádným flekům. Jak se jich zbavit?