Středa 25. listopadu 2020svátek má Kateřina -2 °C mlha Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

ČT připravuje dokumentární seriál o první světové válce

Nové logo České televize | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nové logo České televize | foto: ceskatelevize.cz

PRAHA Ostravské studio České televize natáčí dokumentární seriál o 1. světové válce. Raport o Velké válce bude vysílat ke 100. výročí vypuknutí tohoto konfliktu. Řekla to mluvčí studia Jolanda Pilařová.

První díl televize odvysílá tuto neděli na programu ČT2 v 10:55. "Půjde v pravém smyslu o prolog k celému cyklu, který je koncipovaný především jako výzva k veřejnosti. Chceme totiž, aby spolutvůrci cyklu byli i televizní diváci, kteří našemu badatelskému týmu poskytnou paměti svých dědečků, jejich fotografie a válečné suvenýry," vysvětlila mluvčí.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle ní je pozoruhodné, jak silné jsou některé rodinné legendy ve vztahu k první světové válce. Rodinná alba ukrývají podobenky ještě z dob, kdy fotografie byly vzácností. Dodnes se v rodinách s úctou opatrují deníky a dopisy vojáků a řada dalších osobních dokumentů. "Mnohé příběhy daleko přesahují válečná léta. Připomeňme třeba legionáře, kteří se vraceli strastiplnou cestou dlouho po válce," uvedla.

Cyklus vzniká v Tvůrčí producentské skupině Lenky Polákové v ostravském studiu televize. Hlavním impulsem pro jeho vznik je výročí sta let od vypuknutí války. Na cyklu se podílejí dramaturg Martin Červenka, kameramani Miroslav Janek a Karel Čtveráček a režisér Pavel Štingl.

Mozaika zážitků českých vojáků

Průvodce pořadem je herec Jiří Fero Burda. Raport o Velké válce má být jedinečnou dokumentární kronikou. Je tvořena mozaikou ze zážitků českých vojáků, které spojuje účast v ničivém celosvětovém válečném konfliktu (1914-1918). "Českého odvedence sledujeme od prvních vražedných výstřelů v Sarajevu, při postupu v srbských horách, v pekle Haliče, za vysilujících italských ofenzív, nebo během strhující legionářské anabáze ruskou Sibiří," řekla Poláková.

Každý díl nového cyklu by měl na příběhu jedné rodiny prokázat, jak pozoruhodné a státotvorné byly obyčejné osudy vojáků. Jejich uchopení vede ke zjištění, že vlastně nebylo malých příběhů. V pořadu budou využity dosud nezveřejněné fotografie ze soukromých archivů a unikátní filmové záběry. Zazní i dobové frontové písně, styl pořadu doprovodí originální grafika.

,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...