Středa 15. července 2020svátek má Jindřich 23 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

ČT se vymkla veřejné kontrole, tvrdí svaz filmařů

Česká televize - logo | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká televize - logo | foto: Reprofoto

PRAHA Česká televize se podle Českého filmového a televizního svazu (FITES) vymkla veřejné kontrole. Místo služby občanům slouží v posledních letech obchodním zájmům vedení a stala se ztělesněním klientelismu, píše výkonný výbor FITES v dopise předsedům politických stran, které zároveň vyzývá ke změně zákona o ČT.

Stanovisko České televize a politických stran se shánějí.

Dopis podepsali mimo jiné režisérka a scénáristka Olga Sommerová, režisér a scénárista Ivan Biel či redaktor stanice Českého rozhlasu 3-Vltava Tomáš Pilát.

Česká televize ústy svého mluvčího Ladislava Štichy vyjádřila podiv nad tím, že ČT nebyla o existenci dopisu ze strany autorů aspoň informována.

"Představitelé FITES nikdy předtím o svých pochybách s managementem ČT nejednali," řekl dnes Šticha.

 "Nedávné pokusy vyvést výběr televizních poplatků podnikatelské skupině ohrožují nezávislost a poslání České televize, což je přímo v rozporu se zákonem o České televizi," píše FITES. Tendr na správu a výběr koncesionářských poplatků v hodnotě více než jedné miliardy korun vypsala televize v polovině září.

Co je to FITES?

FITES sdružuje a hájí audiovizuální tvůrce, v současnosti má zhruba 700 členů. Na veřejnosti se prezentuje mimo jiné pořádáním tvůrčích soutěží a přehlídek. Nový výkonný výbor svazu zvolila valná hromada v polovině března.

Kvůli výhradám mimo jiné ze strany odborů byl však počátkem října na žádost rady pozastaven; nyní ČT očekává nabídky do konce ledna 2011.

Fungováním Rady ČT se autoři dopisu zabývali podrobněji. Rada podle FITES neplní kontrolní funkci, není zástupcem veřejnosti a ani není schopna interpretovat zákon o České televizi. "Propojení Rady České televize s jeho vedením popírá důvod jejího vzniku a existence," píše FITES.

To, že ředitel ČT má větší plat než prezident, je nemorální

"Považujeme za nemorální, když občané všech sociálních kategorií, včetně těch nejslabších, přispívají na to, aby člověk odpovědný za tento stav, ředitel ČT, měl vyšší plat než prezident republiky a byl pravidelně odměňován zvláštními, až tři čtvrtě milionovými odměnami jen za to, že dodržuje triviální podmínku své funkce - roční rozpočet instituce," stojí v dopise.

Jiří Janeček

Politická reprezentace podle FITES musí urychleně zahájit práci na vzniku nového zákona o České televizi a Českém rozhlase.

V Německu mají funkční systém

Autoři dopisu odkazují na německý model, kdy se v radách veřejnoprávních médií počítá se zastoupením reprezentantů společenských organizací, například církve, mládeže, odborů, kulturních svazů. Současnou Radu ČT volí a odvolává Poslanecká sněmovna, což autoři označují za systémově vadné řešení.

FITES v dopise vyzval předsedy politických stran k informativní schůzce se zástupci profesních organizací.

Česká televize ústy svého mluvčího Ladislava Štichy vyjádřila podiv nad tím, že ČT nebyla o existenci dopisu ze strany autorů aspoň informována.

"Představitelé FITES nikdy předtím o svých pochybách s managementem ČT nejednali," řekl dnes ČTK Šticha.

,

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Velký test s NUK: Napište si o hrnky Mini Magic Cup a Magic Cup
Velký test s NUK: Napište si o hrnky Mini Magic Cup a Magic Cup

Zajistěte svému děťátku pravidelný pitný režim. Přihlaste se do testování s NUK a získejte veselé hrnky Mini Magic Cup a Magic Cup, které umožňují pohodlné pití i těm nejmenším dětem.