Pátek 5. června 2020svátek má Dobroslav 17 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

ČT umožní navštívit úřad přes obrazovku

Ministr vnitra Ivan Langer a ředitel ČT Jiří Janeček při podpisu smlouvy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr vnitra Ivan Langer a ředitel ČT Jiří Janeček při podpisu smlouvy | foto: Lidové noviny

PRAHA Objednat si výpis z veřejných katastrů a rejstříků, sledovat průběh správních řízení nebo třeba přenos z jednání obecních zastupitelů, to vše postupně umožní digitální vysílání České televize.

"Televizním ovladačem si budete moci objednat třeba výpis z katastru nemovitostí a druhý den ráno vám jej pošťačka přinese," nastínil Zdeněk Zajíček, náměstek ministra vnitra Ivana Langera (ODS). Právě Langer jako šéf resortu včera s generálním ředitelem ČT Jiřím Janečkem podepsali dohodu mezi vnitrem a veřejnoprávní televizí, že budou takové služby rozvíjet společně.

"Chci, aby každý měl svůj Czech Point doma," prohlásil ministr. Označení Czech Point nesou veřejné terminály, které lidem umožňují komunikovat s úřady elektronicky, a tedy jednodušeji. Čím dál víc takových služeb má být přístupných i přes internet. Polovina Čechů, zejména ti starší, ale připojení k internetu nemá a obecně se předpokládá, že bude narůstat "digitální propast" mezi mladšími, pro něž není problém si moderní komunikační technologie osvojit, a staršími, kteří se třeba počítač s internetem ani nenaučí používat.

Všichni by tak měli mít možnost komunikovat s úřady přes obrazovku televizoru. "Pomůžeme lidem, aby byli lépe informováni z pohodlí svých domovů," plánuje ředitel Jiří Janeček. 

Úřední data budou proudit v digitálních sítích, v nichž ČT vysílá své čtyři programy. Nahrávat je budou sama ministerstva či krajské a obecní úřady, podle šéfů ČT to tedy nemá znamenat zvýšené finanční náklady pro televizi.
Divák si informace bude moci zobrazit ve formě teletextu, obrázků či videa. Bude si moci také vyžádat nejrůznější výpisy a listiny. Zadávání údaje či odesílání objednávek se má dít nejdřív přes mobilní telefon, později budou zpětným kanálem přímo set-top boxy.

Za jednotlivé služby si mají lidé zaplatit, jako na úřadech. První z nich mají být v provozu letos na podzim.

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Xaver: Klobouk dolů před Klausem. V ČRo zůstávám, spory s ČT házím do jímky

Novinář Luboš Xaver Veselý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve středu ho poslanci zvolili do Rady České televize. Přesto, že spolu s ním byli zvoleni i Hana Lipovská a Pavel...

Prezidentova nemoc. Neuropatie je tichá epidemie moderní doby, říká lékař

Radim Mazanec z Neuromuskulárního centra Neurologické kliniky ve Fakultní... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Brnění nohou, mravenčení, vrávoravá chůze, zakopávání a pády, ale i krutá bolest chodidel. To je hrubý výčet příznaků...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!