Pátek 5. června 2020svátek má Dobroslav 17 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

ČT v cyklu "Pozor, vysíláme" začne otevírat své archivy

Generální ředitel ČT Petr Dvořák představil nové logo České televize v galerii DOX | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Generální ředitel ČT Petr Dvořák představil nové logo České televize v galerii DOX | foto: ČTK

PRAHA Česká televize (ČT) v neděli uvede dokumentární cyklus Pozor, vysíláme, který nabídne tematický průřez zpravodajskými pořady od dob zahájení vysílání Československé televize až po současnost. Některé záběry se na obrazovkách ČT objeví vůbec poprvé.

Pořad, který bude moderovat Přemysl Čech, odstartuje ve 20:30 na ČT24. ČT o tom informovala v tiskové zprávě. Šestnáctidílný cyklus vedle sebe staví dosud nevyužité archivní reportáže televizního zpravodajství z 50. až 80. let a materiály z novějšího zpravodajského archivu.

ČTĚTE TAKÉ:

Příspěvky z různých období jsou v pořadu tematicky propojené. "Pořad jsme připravili při příležitosti 60. výročí existence Československé a České televize," uvedl šéfredaktor aktuální publicistiky ČT Jiří Vondráček.

Cyklus pracuje i s dosud nevysílanými reportážemi. Až do konce 70. let totiž televize nearchivovala zpravodajské relace jako celek, ale jen jednotlivé reportáže. Tvůrci pořadu tak procházeli bezmála 40 000 těchto jednotlivých příspěvků. "Filmy bylo třeba rozmotat, vyčistit a všechny střihy znovu slepit," řekla mluvčí ČT Michaela Fričová.

Většina těch nejstarších filmů se dochovala bez kontextu na zpravodajskou relaci, ve které byly vysílány. "V rekonstrukci zpravodajských pořadů jsme se proto obraceli na pamětníky vysílání, tehdejší hlasatele i techniky, kteří nám pomohli pořad správně rekonstruovat," uvedl autor námětu a dramaturg ČT Petr Buchta. Tvůrci takto spolupracovali například s hlasatelkou Kamilou Moučkovou.

Při rekonstrukci pořadů bylo například potřeba znovu poskládat texty k "němým" reportážím a nechat je znovu namluvit moderátory. Některé reportáže také bylo nutné zkrátit.

"Ty původní totiž mnohdy mají i čtyři minuty a prakticky se tam třeba ani nemluví, jen hraje hudba. V době jejich vzniku hrál čas jinou roli, dnes by se ale nikdo na tak dlouhé záběry nedíval," dodal dramaturg pořadu Tomáš Brzobohatý.

,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....