Čtvrtek 9. dubna 2020svátek má Dušan 21 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

ČT změní strukturu, vzniknou tvůrčí skupiny

Ředitel ČT Petr Dvořák. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ředitel ČT Petr Dvořák. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Česká televize (ČT) změní od ledna příštího roku organizační strukturu. Oddělí se výrobní a vysílací role televize, řekl na setkání Českého filmového a televizního svazu (FITES) generální ředitel televize Petr Dvořák. Mělo by vzniknout zhruba 18 tvůrčích skupin, které by byly zaměřeny na jednotlivé specializace, jako je například dokumentární tvorba, dětská tvorba nebo koprodukce, dodal.

"Skupiny by měly být řízeny jedním člověkem, který by chápal výrobní i tvůrčí část procesu," uvedl Dvořák. Výběrové řízení na pozice šéfů skupin chce televize vypsat na počátku příštího roku a zúčastnit se jich budou moci i zájemci mimo Českou televizi. "Skupiny budou moci ovlivnit vysílací schéma až na následující rok (2013)," dodal.

Podle něj by měly vzniknout skupiny například pro koprodukční činnost, dramatickou tvorbu, publicistické pořady, vzdělání nebo divadelní a hudební tvorbu.

Zájem o dětský kanál

Vedle toho chce televize do konce příštího roku spustit další kanál, který by se soustředil na dětskou tvorbu. Financovat jej chce z úspor běžného provozu a bude se snažit získat i peníze z EU. "Možností spolupráce se zahraničním je mnohem více, než využíváme. Začínám vyjednávat s ministerstvem pro místní rozvoj a ministerstvem školství o možnosti spolupráce a financování z EU. Ministerstvo školství má například velký zájem o dětský kanál," uvedl Dvořák.

Vedle toho podle něj pro spolupráci se zahraničím a financování z fondů EU vznikne v ČT specializované oddělení.

ČTĚTE VÍCE:

Televize rovněž chystá pro spolupracovníky a tvůrce zavést od příštího roku takzvané Producentské dny. Měly by se konat minimálně jednou ročně a ČT by na nich chtěla umělce seznámit s tím, co chystá v následujícím roce.

"Ukážeme tak tvůrcům možné náměty na jejich tvorbu a zároveň jim ukážeme, co budeme potřebovat," uvedl Dvořák. První takové dny by chtěl uspořádat v létě příštího roku.

Ke spoluprácí s externími tvůrci podotkl, že se bude snažit v prosadit v parlamentu, aby si televize mohla odečítat daň z přidané hodnoty i u spolupráce s externími producenty. "Budu se snažit zrovnoprávnit postavení externí a interní výroby. Spolupráce s externími tvůrci je pro Českou televizi právě kvůli nemožnosti odečíst si DPH dražší," upozornil.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Testujeme 75 mlék Hami. Přihlaste se o ně!
Testujeme 75 mlék Hami. Přihlaste se o ně!

Kojení je tou nejlepší variantou pro všechna miminka, ale může se stát, že z nějakého důvodu musíte přejít na umělou stravu. Výběr je velmi široký, a tak jsme pro vás nachystali testování se značkou Hami.