27. prosince 2007 13:06 Lidovky.cz > Byznys > Média

ČT4 Sport bude vysílat celý den

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Patronem ČT4 je oštěpař Jan Železný. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Patronem ČT4 je oštěpař Jan Železný. | foto: ČTK

Na 24 hodin denně rozšíří od začátku příštího roku své vysílání digitální kanál České televize zaměřený na sport. Zároveň od ledna začne svůj program odbavovat plně ve formátu 16:9.

Digitální sportovní kanál České televize odstartoval 10. února 2006, v době zimní olympiády v Turíně. Dosud vysílal šestnáct hodin denně. Od ledna ČT4 Sport přechází na čtyřiadvacetihodinové vysílání.

"Redakce sportu ČT rozšiřuje své vysílání na programu ČT4 SPORT na 24 hodin v podstatě na společenskou objednávku. Množí se totiž divácký zájem o noční vysílání," uvedl šéfredaktor sportovní redakce ČT Otakar Černý.

Dobu mezi půlnocí a osmou ranní, dosud pokrývanou monoskopem, vyplní Čtyřka programem nejen kvůli divácké poptávce, ale také proto, že dvě velké sportovní akce - mistrovství světa v ledním hokeji a letní olympijské hry - se konají v zemích v jiných časových pásmech - hokejový šampionát v Kanadě, olympiáda v Pekingu.

"Nabídneme také například přímé přenosy z golfu. Dále v tomto časovém rozměru budeme vysílat reprízy velkých přímých přenosů předchozího dne, či dnů," doplnil šéfredaktor Černý.

V širokoúhlém formátu

Od ledna 2008 začne svůj program odbavovat plně ve formátu 16:9. Širokoúhlý obraz využije ČT4 Sport při veškerých přímých přenosech, při pořizování záznamů ze sportovních událostí i při vysílání řady magazínů a sportovně–zpravodajských relací.

Na ČT4 Sport se mají i nadále objevovat i archivní pořady ve formátu 4:3, ty chce Česká televize zařazovat do vysílání v původní podobě, tak aby nedocházelo ke znehodnocení obrazu nežádoucím ořezáváním.

Vysílání vybraných pořadů ve formátu 16:9 na všech svých kanálech zahájila Česká televize před dvěma lety, kromě sportovních přenosů tak vyrábí umělecké či hudební pořady a zvláště pak díla pro takzvaný Zlatý archiv. Širokoúhlý obraz mohou na odpovídajících televizorech sledovat v plné kvalitě všichni diváci, kteří mají zajištěn digitální zemský nebo satelitní příjem.

Zavedením formátu 16:9 na sportovním kanálu se chce Česká televize připravit na přechod na vysílání ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV). Některé pořady již v této kvalitě pořizuje, postupně jí uzpůsobuje další výrobní kapacity a vysílat v HDTV chce nejdříve zkušebně na satelitu.

Aby dětem nepopraskaly rty: Vyberte správný balzám
Aby dětem nepopraskaly rty: Vyberte správný balzám

Každého z nás někdy před odchodem na hřiště odchytla máma, aby nám namazala pusu ještě před tím, než nás ošlehá vítr. My jsme jen zakouleli očima a chtěli mít tuhle proceduru co nejrychleji za sebou. Ale jak se říká, maminka má vždycky pravdu.

Najdete na Lidovky.cz