28. dubna 2016 11:40 Lidovky.cz > Byznys > Média

Čtyřikrát lepší obraz než full HD. Češi v Praze testují vysílání Ultra HD

Televize - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Televize - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA České radiokomunikace začaly ve čtvrtek v rámci pražského experimentálního vysílání ve standardu DVB-T2 opět vysílat v rozlišení Ultra High Definition (4K). Ultra HD testovaly už v roce 2014 s Českou televizí.

V současnosti poskytuje radiokomunikacím obsah společnost SPI International pod značkou FunBox 4K. Ultra HD nabízí čtyřikrát větší rozlišení proti stávajícímu full HD.

České Radiokomunikace experimentálně vysílají DVB-T2 s kodekem HEVC ze Žižkovského vysílače na kanálu číslo 50 s pokrytím sedmnácti procent české populace. Parametry testovacího vysílání se mohou průběžně měnit.

„Testovací vysílání ve standardu DVB-T2 má za cíl ověřit různé parametry vysílání, které budeme využívat při přechodu z DVB-T na nový standard. Vysílání 4K obsahu je jedním z benefitů, které terestrická platforma po připravovaném přechodu na DVB-T2 přinese a my chceme být připraveni na budoucnost. Ve spolupráci s předními výrobci spotřební elektroniky využijeme experimentální 4K vysílání k ověření kompatibility se 4K řadami televizních přijímačů,“ uvedl ředitel pro strategii Českých radiokomunikací Marcel Procházka.

Vysílání je naplánováno na několik měsíců, ale celková doba se v souvislosti s prováděnými testy může změnit. Obsah vysílání bude ve formě demo smyčky.

Diváci FunBox 4K si mohou „vychutnat“ více drobností a detailů, rychlejší počet snímků za sekundu, výjimečný kontrast a bohatší barvy. Služba FunBox 4K vysílá dokumenty, pořady se scénickým uměním a obsah s extrémním dobrodružstvím v nativním 4K rozlišení.

Česko plánuje přejít na DVB-T2 v letech 2021 nebo 2022. Přechod na nový standard si vynutí zejména uvolnění televizního pásma 700 MHz pro rychlé mobilní sítě. Do sníženého rozsahu kmitočtů by stávající rozsah TV programů vysílaných technologií DVB-T nevešel.

ČTK