Čtvrtek 15. dubna 2021svátek má Anastázie 5 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Dalibor Balšínek: Média nelze řídit jako slepičárnu

Šéfredaktor LN Dalibor Balšínek během přednášky na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéfredaktor LN Dalibor Balšínek během přednášky na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. | foto: MAFRA - Petr Janeček

Na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci diskutovalo na pět desítek studentů žurnalistiky s šéfredaktorem LN Daliborem Balšínkem o digitální revoluci - jak nové technologie mění média a společnost. Diskuse se pak stočila na vlastníky médií a svobodu slova.

Dalibor Balšínek diskutoval se studenty o vlastnických změnách v médiích, které přechází z rukou zahraničních vydavatelů do rukou českých miliardářů. Budoucí novináře zajímalo, zda to může ohrozit svobodu slova a zda za této situace pak mohou média sloužit k politickým a ekonomickým zájmům.

Šéfredaktor LN studenty ubezpečil, že v krátkodobém horizontu se to sice může stát, jinak ale k výrazné manipulaci podle něho docházet nemůže.

AUTOŘI LN PŘEDNÁŠÍ NA UNIVERZITÁCH

"Navíc všechna klasická média svoji dominantní pozici na trhu ztrácejí a jsou nahrazována nezávislými internetovými projekty, čímž se prostor pro manipulaci zmenšuje," uvedl Dalibor Balšínek.

A přidal další argument. "Jestli si někdo myslí, že média lze řídit jako slepičárnu, tak se plete. Média potřebují charisma a to jsou čtenáři schopni identifikovat. Proto je důležitá svoboda, nikoli sešněrovanost a pokyny o kom psát a o kom naopak ne, popřípadě koho nakopat," zdůraznil. Provozování médií je zcela specifický druh podnikání a neznamená to, že pokud je někdo úspěšný v jiném byznysu, automaticky uspěje v tom mediálním.

Přednáška se konala u příležitosti 120. výročí založení Lidových novin. Na programu oslav, které jsou naplánované na celý tento rok, jsou i přednášky autorů LN - ať už kulturních redaktorů, komentátorů či třeba zpravodajky LN Petry Procházkové.

Seznam přednášek, který se průběžně aktualizuje, najdete zde. Na ty, u nichž není napsáno 'obsazeno' či 'seminář', může i veřejnost.

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Miroslav Tichý žil na okraji společnosti v chudobě. Teď jeho fotky stojí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Princ Philip jako vozataj čtyřspřeží. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Michal Anděl vedoucí Centra pro výzkum výživy, metabolismu a diabetu 3.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTROMECHANIK 29. – 35.000Kč

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 29 000 - 35 000 Kč