Středa 3. března 2021svátek má Kamil 0 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Dalibor Balšínek: Média nelze řídit jako slepičárnu

Šéfredaktor LN Dalibor Balšínek během přednášky na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéfredaktor LN Dalibor Balšínek během přednášky na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. | foto: MAFRA - Petr Janeček

Na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci diskutovalo na pět desítek studentů žurnalistiky s šéfredaktorem LN Daliborem Balšínkem o digitální revoluci - jak nové technologie mění média a společnost. Diskuse se pak stočila na vlastníky médií a svobodu slova.

Dalibor Balšínek diskutoval se studenty o vlastnických změnách v médiích, které přechází z rukou zahraničních vydavatelů do rukou českých miliardářů. Budoucí novináře zajímalo, zda to může ohrozit svobodu slova a zda za této situace pak mohou média sloužit k politickým a ekonomickým zájmům.

Šéfredaktor LN studenty ubezpečil, že v krátkodobém horizontu se to sice může stát, jinak ale k výrazné manipulaci podle něho docházet nemůže.

AUTOŘI LN PŘEDNÁŠÍ NA UNIVERZITÁCH

"Navíc všechna klasická média svoji dominantní pozici na trhu ztrácejí a jsou nahrazována nezávislými internetovými projekty, čímž se prostor pro manipulaci zmenšuje," uvedl Dalibor Balšínek.

A přidal další argument. "Jestli si někdo myslí, že média lze řídit jako slepičárnu, tak se plete. Média potřebují charisma a to jsou čtenáři schopni identifikovat. Proto je důležitá svoboda, nikoli sešněrovanost a pokyny o kom psát a o kom naopak ne, popřípadě koho nakopat," zdůraznil. Provozování médií je zcela specifický druh podnikání a neznamená to, že pokud je někdo úspěšný v jiném byznysu, automaticky uspěje v tom mediálním.

Přednáška se konala u příležitosti 120. výročí založení Lidových novin. Na programu oslav, které jsou naplánované na celý tento rok, jsou i přednášky autorů LN - ať už kulturních redaktorů, komentátorů či třeba zpravodajky LN Petry Procházkové.

Seznam přednášek, který se průběžně aktualizuje, najdete zde. Na ty, u nichž není napsáno 'obsazeno' či 'seminář', může i veřejnost.

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Škoda Auto v Mladé Boleslavi (ilustrační snímek). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

Škoda Auto v Mladé Boleslavi (ilustrační snímek). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...

Tudy ne, přátelé! Příběh dvou turbínových lokomotiv Škoda byl plný řevu a ohně

Škoda Auto v Mladé Boleslavi (ilustrační snímek). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lokomotivy se spalovací turbínou se v padesátých letech zdály být docela dobrý nápad. I v plzeňské Škodovce jeden typ...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!