Pondělí 30. listopadu 2020svátek má Ondřej 1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Dalibor Balšínek: Média nelze řídit jako slepičárnu

Šéfredaktor LN Dalibor Balšínek během přednášky na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéfredaktor LN Dalibor Balšínek během přednášky na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. | foto: MAFRA - Petr Janeček

Na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci diskutovalo na pět desítek studentů žurnalistiky s šéfredaktorem LN Daliborem Balšínkem o digitální revoluci - jak nové technologie mění média a společnost. Diskuse se pak stočila na vlastníky médií a svobodu slova.

Dalibor Balšínek diskutoval se studenty o vlastnických změnách v médiích, které přechází z rukou zahraničních vydavatelů do rukou českých miliardářů. Budoucí novináře zajímalo, zda to může ohrozit svobodu slova a zda za této situace pak mohou média sloužit k politickým a ekonomickým zájmům.

Šéfredaktor LN studenty ubezpečil, že v krátkodobém horizontu se to sice může stát, jinak ale k výrazné manipulaci podle něho docházet nemůže.

AUTOŘI LN PŘEDNÁŠÍ NA UNIVERZITÁCH

"Navíc všechna klasická média svoji dominantní pozici na trhu ztrácejí a jsou nahrazována nezávislými internetovými projekty, čímž se prostor pro manipulaci zmenšuje," uvedl Dalibor Balšínek.

A přidal další argument. "Jestli si někdo myslí, že média lze řídit jako slepičárnu, tak se plete. Média potřebují charisma a to jsou čtenáři schopni identifikovat. Proto je důležitá svoboda, nikoli sešněrovanost a pokyny o kom psát a o kom naopak ne, popřípadě koho nakopat," zdůraznil. Provozování médií je zcela specifický druh podnikání a neznamená to, že pokud je někdo úspěšný v jiném byznysu, automaticky uspěje v tom mediálním.

Přednáška se konala u příležitosti 120. výročí založení Lidových novin. Na programu oslav, které jsou naplánované na celý tento rok, jsou i přednášky autorů LN - ať už kulturních redaktorů, komentátorů či třeba zpravodajky LN Petry Procházkové.

Seznam přednášek, který se průběžně aktualizuje, najdete zde. Na ty, u nichž není napsáno 'obsazeno' či 'seminář', může i veřejnost.

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Většina pacientů s covid-19 má mírný průběh nemoci. Ale co to znamená?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Při pravidelné aktualizaci počtu lidí nakažených covidem-19 ze všech stran slyšíme, že většina pacientů má mírný průběh...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!