29. května 2015 9:41 Lidovky.cz > Byznys > Média

Denník N: Budeme si stěžovat. Slovenská vláda nás ignoruje

Ficovy karikatury v Denníku N donutily slovenskou vládu ho bojkotovat. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ficovy karikatury v Denníku N donutily slovenskou vládu ho bojkotovat. | foto: Reuters

BRATISLAVA Slovenský list Denník N si bude stěžovat na postup jednobarevného kabinetu premiéra Roberta Fica neodpovídat na dotazy redaktorů tohoto listu. Oznámil to ředitel vydavatelství tohoto deníku Lukáš Fila. Ficova vláda se dříve v tomto měsíci rozhodla přistoupit k bojkotu Denníku N z toho důvodu, že list podle ní tendenčně píše o práci kabinetu.

„Stále platí, že hlavním nástrojem novináře má být síla slova. Když ovšem stát překročí všechna pravidla a úředníci začnou na pokyn premiéra místo hledání odpovědí hledat kličky v zákonech, je třeba to zastavit. Proto v pondělí podáme ústavní stížnost,“ napsal v dnešním vydání listu Fila, který zároveň postup vlády označil za diskriminační.

K bojkotu novinářů Denníku N se vláda rozhodla poté, co list zařadil do svého vydání nálepky s karikaturami Fica. Navzdory tomu některá ministerstva nebo ministři na dotazy listu mezitím odpověděli.

Sám slovenský premiér na tiskových konferencích ignoroval dotazy novinářů Denníku N již dříve. Fico dlouhodobě neodpovídá ani na otázky redaktorů deníku Sme, a to z toho důvodu, že list prý otiskl nepravdivé informace. Denník N začali letos vydávat právě bývalí novináři Sme, kteří redakci tohoto deníku opustili, když se v jeho vydavateli začala angažovat finanční skupina Penta.

K bojkotu Denníku N se nejnověji přidala soukromá stavební společnost Váhostav-SK, za kterou stojí podnikatel Juraj Široký. Toho média označují za blízkého straně Směr-SD. Společnost uvedla, že list ve svých článcích o podniku napsal nepravdivé informace a že odmítl uveřejnit opravu.

Váhostav-SK se dostal do pozornosti medií, když získal soudní ochranu před věřiteli. Případ této přední slovenské stavební firmy, která se podílí například na budování dálnic a která neplatila dodavatelům za vykonané práce, letos vyústil v ostrý spor mezi vládou a opozicí. Parlament pak změnil pravidla ozdravného procesu firem, které se dostanou do finančních potíží.

Rozhodnutí Ficovy vlády bojkotovat dotazy redakce Denníku N není na Slovensku úplnou novinkou. Již v 90. letech tehdejší autoritářský premiér Vladimír Mečiar vydal podobný zákaz vůči několika soukromým mediím.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!