22. září 2015 18:01 Lidovky.cz > Byznys > Média

Dětský pořad ČT, který se zastal uprchlíků, zákon neporušil, rozhodla rada

Planeta Yó se snažila dětem vysvětlit migrační krizi. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Planeta Yó se snažila dětem vysvětlit migrační krizi. | foto: ČT :DReprofoto

PRAHA Kdo nepomáhá uprchlíkům, je zlý. To zaznělo v dětském pořadu České televize Planeta Yó. Tento pohled se nelíbil některým rodičům, kteří kritizovali nevyváženost veřejnoprávní televize. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) ale i přes desítky stížností rozhodla, že vysvětlováním uprchlické krize dětem se zákon neporušil.

„Rada neshledala žádné pochybení z hlediska zákona. Pouze jsme předali podněty radě České televize,“ řekl pro server Lidovky.cz šéf vysílací rady Ivan Krejčí. „Pokud by se dalo o nějakém porušení uvažovat, tak jedině z hlediska etického kodexu České televize - jestli to bylo vhodné, nebo ne,“ dodal. České televizi tak za Planetu Yó nehrozí žádná pokuta.

Pořad pro děti Planeta Yó vyvolal rozruch, když se dětem snažil vysvětlit příčiny a následky uprchlické krize. „Má tu přistát několik uprchlíků z planety Ne. Na planetě Ne je to od rána do večera horor, proto z ní všichni utíkají - ani se jim nedivím,“ řekl moderátor Tomáš Kyselka.

„Jídla je tady dost pro všechny a kráterů máš habaděj. Silnější má pomáhat slabším,“ zastávali se moderátoři uprchlíků.

Tento postoj však rozzuřil část veřejnosti. „V posledních několika dnech obdržela rada skoro tři desítky stížností. Zpravidla rodiče malých diváků vyjadřují rozhořčení nad tím, že tento pořad cílí na děti údajně proimigrantskou propagandu,“ popsal serveru Lidovky.cz předseda rady Ivan Krejčí. Někteří rodiče na sociálních sítích také kritizovali, že pořad pro děti nebyl objektivní a ukazoval pouze jeden úhel pohledu na migrantskou krizi.

jzlJakub Zelenka

Najdete na Lidovky.cz