Pondělí 30. března 2020svátek má Arnošt 3 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Digitální rozhlas má přijít za jedenáct let

Rádio (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rádio (ilustrační foto) | foto: Reprofoto

PRAHA Zatímco digitalizace televize by měla v Česku skončit v roce 2012, přechod z analogového na digitální vysílání rozhlasu o sedm let později. „Přechod lze očekávat kolem roku 2019,“ předpokládají poslanci ze sněmovní mediální komise – Petr Pleva (ODS), Vítězslav Jandák a Michal Hašek z ČSSD a Zelená Olga Zubová plus Petr Tluchoř z ODS, který v komisi není.

Na poslanecký návrh novely, předložený sněmovně v pátek 3. července, upozornil jako první server Česká média.

Poslanci společně navrhují změnit zákony o vysílání tak, aby byl přechod na digitál pro největší rádia snazší a jejich podnikání do konce analogu jistější. Ta by tak měla důvod investovat do nové technologie, čímž by se zajistil hladký průběh digitalizace.

Změnu včetně tohoto zdůvodnění nadiktovali poslancům sami nejsilnější podnikatelé v oboru. S iniciativou, kterou nazvali samoregulační, navštívili už v dubnu mediální komisi Senátu.

„Cílem je zajistit bezbolestný přechod na digitální vysílání,“ prohlásil tam šéf Asociace provozovatelů soukromého vysílání Michal Zelenka. Už paragrafovaný návrh změn s ním prezentovali zástupci Rádia Impuls, celoplošné Frekvence 1 a sítě hudebních stanic Evropa 2 či šestadvaceti regionálních rádií sdružených ve skupině Media Bohemia.

Licence, udělované zpravidla na osm let, na jejichž základě dnes všechna rádia vysílají, budou postupně končit v roce 2011 a v několika následujících letech. Aby pak rada pro vysílání neprodlužovala analogové licence až do doby, kdy by byl rozhlas digitální (v případě televize mají analogová oprávnění platná dlouho po skončení analogu Nova s Primou, což přechod komplikuje), přišli podnikatelé s institutem přechodné licence.

Tu by rada udělila do doby, než skončí analog, tedy s platností nejméně do 10. října 2019. Žadatel by přitom musel souhlasit s plánem, který pro přechod z analogového na digitální rozhlas stanoví stát, a o přechodnou licenci navíc požádat nejméně rok a půl před vypršením analogové licence.

Nový zákon má také zajistit, aby silní na rozhlasovém trhu byli ještě silnějšími. Má jim umožnit, aby více licencovaných firem, které celé vlastní, sloučili do jediné nástupnické společnosti. „Právní úprava musí vytvořit prostor pro spolupráci provozovatelů vysílání a umožnit jim vytvářet ekonomicky silnější subjekty,“ míní poslanci ve věci „finančně i technicky náročné“ digitalizace.

Chtějí řešit také nedávný spor celostátně vysílajících stanic s regionálními: provozovatelé celoplošného vysílání mají mít možnost pořady i reklamu regionálně odlišnou, regionální rádia zase vytvářet programové sítě s významným pokrytím – místo nynějších sedmdesáti procent by mohla zasahovat až 90 % obyvatel.

Více peněz pro rozhlasové radní

Poslanci pamatovali také na radní Českého rozhlasu. Měli by být nově odměňováni stejně jako ti, kteří dohlížejí na Českou televizi, tedy násobkem průměrného platu zaměstnanců instituce (člen 0,8krát, místopředseda 1,03krát, předseda 1,27krát tolik).

Dosud výši odměn rozhlasových radních určovala sněmovna. Od doby, kdy začne zákon platit, do konce ledna 2009 se má odměna radních počítat z průměrného loňského rozhlasového platu 27 604 korun.

Premium

Nemilosrdná věznice Mírov. Hodina světla denně zlomí i ty největší bosse

Věznice Mírov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslední kamenný schod je sešlapaný, obroušený do lesku a jako by se prohýbal pod tíhou všudypřítomného zla. Denně na...

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Ojetý vůz s DSG. Zjišťovali jsme jaké závady hrozí a kolik stojí oprava

Grzegorz Polkowski - SAMKO – servis samočinných převodovek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rok od roku se zvyšuje poptávka po ojetých autech se samočinnými převodovkami. Je to jednoznačně důsledek jejich...

Otestovali jsme: Obstála kosmetika pro nejmenší Nivea Baby?
Otestovali jsme: Obstála kosmetika pro nejmenší Nivea Baby?

Dvacet maminek mělo možnost vyzkoušet šetrnou kosmetiku od Nivea Baby, která je určena těm nejmenším do 3 let. Jak dětem vyhovoval micelární gel a krém proti opruzeninám? A sáhly by maminky po této kosmetice znovu?