Sobota 30. května 2020svátek má Ferdinand 16 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Digitálnímu vysílání vládnou satelity

Anténa, satelit (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Anténa, satelit (ilustrační foto) | foto: Astra

Milion uživatelů oznámily koncem minulého týdne Skylink a CS Link, české satelitní platformy mezinárodní společnosti SES Astra. Diskuse se pak dotkla i státní informační kampaně k digitalizaci a celkového stavu digitalizace v Česku.

"Česká republika se při přechodu na digitální vysílání musela vypořádat se složitými podmínkami jak z hlediska způsobu příjmu, tak legislativními. Současný stav je pozitivní. Digitální signál veřejnoprávního multiplexu je dostupný 93 procentům české populace, komerční multiplex 70 procentům. Z hlediska postupu digitalizace je Česká republika jedním z nej úspěšnějších států Evropy," uvedl na konferenci SES Astra národní koordinátor pro digitální vysílání Zdeněk Duspiva. Zopakoval také, že digitalizace televizního vysílání bude na celém území republiky dokončena nejpozději v roce 2012.

V současnosti už analogovou televizi nemají dvě třetiny české populace, což ovšem neznamená, že by neměly televizi vůbec. "Digitalizace je pro diváky změna, která jim umožňuje se rozhodnout, kterou platformu využijí, zda pozemní, satelitní, či kabelové digitální vysílání. Stát svou roli splní přechodem na digitální vysílání a vypnutím analogu, ostatní je pak už věc standardní soutěže, která nemá konečný cíl," uvedl Jaromír Glisník, generální ředitel společnosti TradeTec, provozovatele satelitní platformy Skylink.

"Kampaň byla neutrální"

Glisník se na konferenci ohradil proti připomínkám, které označily českou digitalizaci a státní informační kampaň k přechodu na digitální vysílání za debakl podporující jen jeden ze způsobů přenosu, a sice pozemní digitální vysílání.

"Myslím si naopak, že právě úspěch satelitního digitálního vysílání potvrzuje i úspěšnost celé digitalizace. Má-li se stát o něco starat, je to pomoc občanům při vypínání analogu; jakou ze tří cest si poté zvolí, je už jejich rozhodnutí. A skutečnost, že si při vypínání analogu nikdo nestěžuje na nepohodlí kvůli příjmu televizního signálu, je důkazem, že digitalizace funguje," uvedl Glisník. Ten pak také předal spolu s Danielem Kličkou, generálním ředitelem společnosti Media Vision (provozovatel platformy CS Link), Zdeňku Duspivovi ocenění za "neutrální informační kampaň".

Milion uživatelů satelitu

Podle údajů provozovatelů dnes Skylink slouží více než 600 tisícům a CS Link více než 400 tisícům uživatelů, kteří přijímají digitální programy z orbitální pozice 23,5E. Tímto Skylink a CS Link pronikly podle zástupců Astry do více než jedné pětiny všech českých televizních domácností.

Pozice Astra 23,5E byla v regionu střední a východní Evropy oficiálně představena koncem roku 2006 a tři roky po svém zprovoznění se stala hlavní satelitní pozicí v Česku. Podle zástupců Astry představuje také největší hnací sílu digitalizace v probíhajícím procesu vypínání analogového vysílání. "Lidé v Česku investují do instalace satelitních zařízení i do programové nabídky dobrovolně, z vlastní vůle, nejde o to, že by se jim společnosti podbízely dumpingem či dotovanými cenami. Také televizní stanice včas rozpoznaly potenciál, který satelitní vysílání má, a pozicí na Astře si zajistily stoprocentní pokrytí České republiky," uvedl na konferenci Glisník.

Služby Skylink a CS Link na orbitální pozici Astra nabízejí všechny hlavní české a slovenské veřejnoprávní i komerční programy za jednorázový poplatek. Bezplatně lze sledovat celkem přes 20 programů. Nabídka obou provozovatelů obsahuje také placené televizní balíčky a HD programy.

Přispěla možnost volby

Podle Daniela Kličky ze společnosti Media Vision přispělo k rozšíření počtu uživatelů zejména několik loňských událostí: například zařazení Novy ve vysokém rozlišení (HD) do nabídky CS Link loni v červnu, další, zářijové rozšíření nabídky o osm nových placených kanálů v SD rozlišení a jednoho neplaceného (České televize) v HD rozlišení a konečně představení nové struktury placené televize loni v polovině září. Tato struktura obsahovala sedm programových balíčků, z nichž si mohli uživatelé vybrat. "Největší úspěch slavíme s balíčkem, který umožňuje namíchat si vlastní programovou skladbu až šesti kanálů z třiceti," řekl Klička.

SES Astra rozvíjí orbitální pozici 23,5E také v dalších zemích střední, východní a západní Evropy, například na Slovensku, v Chorvatsku a také v zemích Beneluxu.

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

Bojíte se do MHD? Poradíme, jak vybrat auto za jeden plat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pandemie koronaviru zvýšila zájem o nejlevnější auta, která představují bezpečnou alternativu k jízdě v MHD. Porovnali...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!