Pátek 23. dubna 2021svátek má Vojtěch 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Díky a sbohem, loučí se bulvár. Vyšel naposledy

Poslední vydání deníku News of the World | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Poslední vydání deníku News of the World | foto: Reuters

LONDÝN V Británii v neděli vyšlo poslední číslo bulvárního nedělníku News of the World (NoW). Končí svou existenci po 168 letech kvůli skandálu kolem odposlechů celebrit, ale také obětí zločinů a pozůstalých teroristických útoků a padlých vojáků. Na první stránce se redakce loučí se čtenáři jednoduchým titulkem Děkujeme & nashledanou a na třetí stránce se za skandál omlouvá.

Vlastník bulváru, společnost News International australského tiskového magnáta Ruperta Murdocha, se překvapivě rozhodla NoW uzavřít minulý týden.

Podle britských komentátorů je hlavním důvodem likvidace nejprodávanějších brtiských novin zachránit důležitější obchod, tedy Murdochovo převzetí britské televize BSkyB.

O kauze kolem News od the World čtěte také:


V poslední době byl náklad listu asi 2,6 milionu výtisků, poslední číslo však vychází v nákladu kolem pěti milionů. Výtěžek má jít na charitu. Zatím se zdá, že číslo, které se zřejmě stane "sběratelským" předmětem, jde na dračku. "Bylo to hned pryč a měli jsme jich hromadu," řekla prodavačka v trafice v severním Londýně Níla.

Liknavost policie
V době, kdy šly poslední NoW do rotaček, zástupce šéfa Soctland Yardu John Yates se omluvil za liknavost policie při vyšetřování skandálu, který se táhne už od roku 2005 a v roce 2009 propukl nanovo po odhaleních listu The Guardian.

"Je jasné, že jsem mohl udělat víc," řekl Yates nedělníku The Sunday Telegraph. Dal najevo také "mimořádnou lítost" nad tím, že právě před dvěma lety nenechal vyšetřování znovu otevřít.

Aféra představuje vážnou krizi také pro premiéra Davida Camerona. Jako hlavní mediální poradce pro něj donedávna pracoval Andy Coulson, který byl šéfredaktorem NoW v době odposlechů. Coulson, který popírá, že by o odposleších věděl, byl v pátek zatčen.

Nevyhnutelný pád
Bývalý šéf liberálních demokratů Paddy Ashdown nedělníku The Observer řekl, že několik dní po volbách loni v květnu premiérův úřad před Coulsonem varoval. "Varoval jsem je, že utrpí ohromné škody, pokud se nezbaví Coulsona, až tyto věci vyjdou najevo. Bylo nevyhnutelné, že se tak stane," řekl Ashdown. Liberální demokraté loni vytvořili vládní koalici s Cameronovými konzervativci.

Osmdesátiletý Murdoch, který se zatím k aféře příliš nevyjadřoval a nechával volnou ruku svému synovi Jamesovi, by měl dorazit do Londýna. Podle původních zpráv měl přiletět z USA v sobotu, teď britská média tvrdí, že dorazí v neděli.

News of the World koupil v roce 1969 a později k němu přidal další bulvár The Sun, seriózní The Times a 39 procent podílu na televizi BSkyB. Murdoch v sobotu řekl, že uzavření NoW bylo "kolektivním rozhodnutím".

Podpora šéfredaktorce
Prohlásil také, že šéfka New International Rebekah Brooksová má jeho "naprostou" podporu. News International spravuje všechny Murdochovy britské tituly. Brooksová byla šéfredaktorkou NoW před Coulsonem a v době, kdy soukromý detektiv najatý bulvárem odposlouchával v roce 2002 hlasovou schránku unesené a později zavražděné třináctileté dívky Milly Dowlerové.

Odhalení o tomto odposlechu znamenalo obrat celé aféry, která se přestala týkat jen celebrit a politiků, ale také obyčejných lidí, často potenciálních čtenářů NoW.

Fakt, že Brooksová zůstává na dobře placeném místě, zatímco dvě stovky zaměstnanců NoW přijde o práci, vyvolalo vlnu pobouření. Brooksová v dopise zveřejněném v sobotu zdůrazňuje, že o odposlouchávání Milly Dowlerové "naprosto nic nevěděla".

První stranu posledního, 8674. čísla nedělníku, tvoří koláž minulých titulních stran, jednoduchý titulek a podtitulek, v němž list dává "smutné, ale hrdé sbohem". Na třetí straně redakční komentář nazvaný "Dějiny jsme zaznamenávali a také jsme je dělali" vyjadřuje také lítost nad skandálem.

Temná skvrna na světlé historii?
"Odposlouchávání telefonů opravdu litujeme. Není pro ně žádné ospravedlnění... Neexistuje ospravedlnění pro bolest způsobenou obětem, ani pro temnou skvrnu, kterou to zanechalo na skvělé historii listu," tvrdí komentář a vyjadřuje naději, že "dějiny budou list soudit nakonec podle celé jeho činnosti".

Šéfredaktor NoW Colin Myler se s celou redakcí rozloučil emotivně před televizními kamerami před budovou listu. "Tady jsme nechtěli být a ani si to nezasluhujeme. Toto je poslední pocta sedmi a půl milionu našich čtenářů a redakci, děkuji vám," řekl.

Každého ale zánik NoW tak nedojímá. "Byl to xenofobní, misogynský list... v kanále byli už před touto aférou" prohlásil známý herec Steve Coogan, který byl také obětí odposlechů. "Je to skvělý den pro tisk a malé vítězství pro slušnost a lidskost." Také podle trafikantky Níly je dobře, že nedělník zaniká. "Byly to odporný noviny. Nechápu, jak je někdo mohl kupovat," řekla.

David Cameron v pátek oznámil, že pověří soudce, aby celý skandál vyšetřil. Opoziční labouristé naléhají, aby šetření začalo ihned, aby News International nemohla zničit důkazy.

Předběžný souhlas pro Murdocha
Šéf labouristů Ed Miliband dnes potvrdil, že ve středu bude v parlamentu hlasování o Murdochově záměru převzít televizi BSkyB. I když hlasování není pro vládu závazné, bude pro Camerona jeho výsledek těžké ignorovat, obzvlášť, pokud se k opozici přidají někteří konzervativní a liberálneděmokratičtí poslanci.

Kabinet již dal k lukrativnímu ale také kontroverznímu projektu předběžný souhlas, ale Cameron v pátek naznačil odklad schvalovacího procesu. Kritici se obávají, že Murdoch by ovládnutím této televize dál posílil již tak mimořádný vliv na britská média i politiku.

,

Exploze viru: v domově důchodců ve Vrchlabí zabil polovinu seniorů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tragédie v domově seniorů varuje, jak rychle se šíří nákaza koronavirem a jak smrtelná může být. Celorepublikově pak...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...