Středa 30. září 2020svátek má Jeroným, Ráchel 15 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Nezávislý online deník kubánské disidentky Sánchezové zablokovaly úřady

Yoani Sánchezová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Yoani Sánchezová | foto: Reuters

HAVANA Nefungoval ani dvě hodiny a již není pro obyvatele Kuby dostupný. Řeč je o nezávislém internetovém deníku 14ymedio známé disidentky Yoani Sánchezové, jehož obsah byl krátce po spuštění zablokován. Nezávislé médium, které má být dostupné pouze on-line a nebude vycházet v papírové verzi, je tak nyní k dispozici pouze čtenářům mimo Kubu.

Protože kubánský režim jakoukoli opozici tvrdě potírá, zařídil přesměrování adresy deníku na portál kritizující Sánchezovou, uvedla agentura Reuters.

Pro první čtenáře se zpravodajská stránka nazvaná 14ymedio otevřela dnes ráno. "Na Kubě se narodily nové noviny," vítal web návštěvníky. Jenže po zhruba 90 minutách již kubánští čtenáři nové nezávislé médium na adrese nenašli. Místo toho byli automaticky přesměrováni na stránku yoani$landia.com, jejíž název znakem dolaru odkazuje na kampaň prorežimních kritiků Sánchezové, podle níž je placena americkými tajnými službami.

ČTĚTE TAKÉ:

V hlavním článku na této stránce bývalý italský překladatel blogerky popisuje, že se Sánchezová chová nevybíravě a její hlavní motivací je zbohatnout a stát se slavnou.

Je to špatná strategie kubánské vlády přesměrovat náš web 14ymedio.com z Kuby. Nic není přitažlivější než to, co je zakázané," reagovala na cenzuru Sánchezová na sociální síti Twitter. Osmatřicetiletá publicistka se po celém světě proslavila díky svému blogu Generación Y (Generace Y) a na Twitteru ji sleduje přes 600.000 lidí, hlavně mimo Kubu. Loni během své cesty po světových metropolích navštívila i Prahu.

"Nechceme útočit na vládu"

Šéfredaktorem nového deníku je manžel Sánchezové Reinaldo Escobar, redakci tvoří devět lidí a další přispěvatelé z celého ostrova. Zaměření deníku má být zpravodajské a redakce tvrdí, že jejím záměrem není útočit na vládu, ale přinášet nezávislé informace.

"Chceme dělat noviny, které nehodlají být anticastrovské, noviny, kterým půjde o pravdu a o každodenní život Kubánců," řekl Escobar AP. Proto podle něj v psaní na internetu nebudou redaktoři vládu dráždit třeba tím, že by ji označovali za "režim" či "diktaturu".

Sánchezová však může mít problémy s úřady i kvůli tomu, že nemá možnost získat legální vydavatelskou licenci nebo najímat zaměstnance. Zákony totiž soukromé vydavatelství jako podnikání nepovolují. Dalšímu omezení vyplývajícímu z kubánských zákonů zakazujících nezávislou distribuci periodik, se chtěli vydavatelé vyhnout tím, že deník vyrábějí pouze v digitální podobě. Na internetu se má denně aktualizovat a kromě toho se bude připravovat týdenní bulletin ve formátu PDF, který bude volně ke stažení.

90 Kč za hodinu připojení

I kdyby úřady stránku nezablokovaly, nedá se podle agentury AP čekat, že by nové médium mezi Kubánci rychle získalo větší popularitu, protože internetové připojení není v zemi běžnou záležitostí. Většina domácností připojení nemá a na veřejných místech stojí hodinový přístup na web 4,5 dolaru (90 korun) za hodinu.

Kubánští disidenti už nyní provozují několik internetových stránek a dva časopisy tiskne i katolická církev. Žádné z těchto médií se však kvůli malému dosahu nedá považovat za konkurenci pro tři oficiálně vydávané deníky či oficiální televizní a rozhlasové stanice.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Rychlá zdravá svačinka? Hledáme 40 testerek, které vyzkouší Sunar BIO kapsičky
Rychlá zdravá svačinka? Hledáme 40 testerek, které vyzkouší Sunar BIO kapsičky

Ve spolupráci se Sunarem, tradičním českým výrobcem dětské výživy, jsme si pro vás připravili velké testování BIO kapsiček.