6. května 2009 11:52 Lidovky.cz > Byznys > Média

Do Rady ČT zvoleni Dědič, Koutný a Pavlata

Jaroslav Dědič. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaroslav Dědič. | foto: Lidové noviny

PRAHA Novými členy Rady České televize budou bývalý mluvčí ministerstva financí Jaroslav Dědič, bývalý senátor za ODS Josef Pavlata a kněz Petr Koutný. V tajném hlasování o tom odpoledne rozhodli poslanci. Mandát radních trvá šest let, noví radní se jej ujmou 29. května.

Do dalšího kola volby, které proběhne nejdříve 12. května, postoupili Jiří Kratochvíl, bývalá televizní moderátorka a mluvčí motolské nemocnice Eva Jurinová, Tomáš Řehák a dva radní s končícím mandátem Jan Prokeš a Dobromil Dvořák.

Nekdejší redaktor ČT Dědič byl nejvhodnějším kandidátem i podle poslaneckého volebního výboru. Z deseti členů přítomných na ranním zasedání výboru pro něj dnes hlasovalo devět.

Výčet postoupivších kandidátů a počet hlasů, které dostali

V prvním kole (10 hlasujících):

Jaroslav Dědič 9
Josef Mlejnek 8
Josef Pavlata 8
Dobromil Dvořák 7
Pavel Jajtner 7
Petr Koutný 7
Jan Prokeš 7
Tomáš Řehák 7
Gabriel Švejda 7
Jiří Kratochvíl 6
Jiří Voráč 6

V druhém kole
(9 hlasujících):

Petr Feldstein 6
Eva Jurinová 5
Vladimír Pikora 5

Ve třetím kole
(10 hlasujících):

Petr Žantovský 6

Volební výbor provedl užší výběr z celkem 35 kandidátů na dohromady pět míst po televizních radních, kterým koncem května vyprší mandát. Ze zájemců výbor určil patnáct, tedy třikrát tolik, než kolik je volných míst, a z nich odpoledne volila celá sněmovna.

Po Dědičovi druhými co do počtu hlasů byli shodně bývalý senátor za ODS Josef Pavlata a publicista a překladatel Josef Mlejnek. Do užšího výběru se dostali i tři končící radní - Dobromil Dvořák, Jan Prokeš a Jiří Voráč. Ti všichni patřili mezi jedenáct vybraných v prvním kole hlasování.

Z druhého vzešli sportovní publicista Petr Feldstein, analytik Vladimír Pikora a Eva Jurinová.

Ve třetím kole hlasování pak bývalý člen Rady pro rozhlasové a televizní vysílání a majitel pražského Radia Ethno Petr Žantovský nejtěsnějším možným rozdílem 6:4 porazil expertku na mediální právo a bývalou radní ČT Zdenu Hůlovou.

Plénum sněmovny mělo odpoledne vybírat ještě jednoho, šestého nového radního. Ten doslouží mandát po amerikanistovi Josefu Jařabovi, který v březnu rezignoval. Vybírat se bude z trojice kandidátů Jan Chládek, Lubomír Mikolajský a Václav Nájemník, zatím na to ale nedošlo.

Schöneck je rájem pro děti i dospělé
Schöneck je rájem pro děti i dospělé

Přemýšlíte, kde prožít zimní dovolenou s dětmi? Máme pro vás báječný tip! Kousek za hranicemi najdete areál nevídaných rozměrů a hlavně s pestrou nabídkou možností zábavy.