12. března 2015 6:36 Lidovky.cz > Byznys > Média

Doména .com existuje už 30 let. Používá ji více než 100 miliónů webů

Práce s počítačem (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Práce s počítačem (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

WASHINGTON/PRAHA Součástí internetových adres, zejména těch firemních, je již tradičně koncovka .com. První adresu s touto doménou si nechala zaregistrovat americká počítačová firma Symbolics před 30 lety, 15. března 1985. Tři desítky let poté je doména .com zdaleka nejrozšířenější na celém webu.

Význam koncovky .com bývá odvozován od anglického slova commercial, tedy obchodní. Jestli to ale její tvůrci skutečně mysleli takto, není zcela jisté. Současný správce domény .com, americká společnost Verisign, cituje na svém webu alternativní názor počítačového inženýra Jacka Havertyho. „Myslím, že .com byl odvozen spíše od ‚company‘ (firma), než od ‚commercial‘,“ tvrdí Haverty, jenž se v polovině 80. let na tvorbě systému internetových domén podílel. A podle tamtéž citovaného Craiga Partridge byla v původním návrhu domén firmám vyhrazena koncovka .cor jako corporation (česky společnost).

Podle webu DomainTools je doména .com zdaleka nejrozšířenější v celém internetu. Má ji více než 117 milionů webů. Druhá je překvapivě národní doména ostrůvku Tokelau (.tk) se skoro 23 miliony adres. Vysvětlení je prosté: tato skupinka atolů v jižním Tichém oceánu umožňuje registraci domén zdarma. Třetí příčku obsadila doména .net (přes 15 milionů webů), čtvrtou německá národní doména .de (necelých 14 milionů) a první pětku uzavírá koncovka .org (10,5 milionu).

Domény zjednodušily práci s interetem

Domény nejvyššího řádu, zejména .com a .org., které byly zavedeny v polovině 80. let, měly indikovat, jaký druh subjektu je vlastníkem dané adresy. Doména .com byla určena pro komerční společnosti, koncovka .org pro vzdělávací organizace. Postupem času se pravidla pro přidělování uvolnila.

Systém doménových jmen vznikl proto, aby si uživatelé internetu nemuseli pamatovat IP adresy jednotlivých serverů. Je jistě snazší zapamatovat si spojení www.vlada.cz než přímo IP adresu serveru Úřadu vlády, která zní 89.233.150.22. 

Lidovky.cz, ČTK