12. ledna 2016 11:11, aktualizováno  13:30 Lidovky.cz > Byznys > Média

Rada bude řešit Donutilovu Sněhurku. Líčí bílou pleť jako vadu, tvrdí kritici

Herec Miroslav Donutil vypráví pohádku o Sněhurce | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Herec Miroslav Donutil vypráví pohádku o Sněhurce | foto: ČTReprofoto

PRAHA Některým divákům leží v žaludku pořad České televize Pohádky pana Donutila - přesněji díl o Sněhurce. Kritizují, že pohádková postava potká černého manžela a bílá pleť je prý líčena jako slabost. Na Radu pro rozhlasové a televizní vysílání už přišlo několik stížností.

„Byla to moc hezká dívka. Žila sama a hledala si práci. Měla jednu velkou vadu - bílou pleť jako mléko a když na ni svítilo jen chvíli slunce, udělaly se jí na rukách a tvářích velké pihy. To se jí nelíbilo,“ čte na začátku pohádky Pravdivý příběh o Sněhurce známý herec Miroslav Donutil.

Pohádka se stala terčem kritiky, neboť prý líčí bílou pleť jako vadu. Sněhurka navíc potká černého manžela a má s ním děti - to kritici přirovnávají k vnucování multikulturalismu dětem.

Sněhurka potkala svého černého manžela.

Sněhurka potkala svého černého manžela.

Pravdivý příběh o Sněhurce vysílalo ČT:D 25. listopadu 2015. Kritika se však na tvůrce snesla až poté, co o pořadu napsal server Aeronet.cz, známý například šířením konspiračních teorií a ruské propagandy. „Multikulti Sněhurka pro děti na ČT podle notiček poradce premiéra Sobotky. Uniklé emaily opravdu dokazují, že ČT točí pohádky pro děti podle tezí poradců premiéra a zájmů NWO!“ zní titulek článku. (NWO - neboli Nový světový řád - je konspirační teorie o tom, že malá skupina elit ovládá a manipuluje vlády, média a významné hráče průmyslu - pozn. red.)

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání krátce na to začala počítat stížnosti. „V pondělí přišly dvě a v úterý tři,“ řekl serveru Lidovky.cz Petr Bartoš vedoucí úřadu vysílací rady. „Vůbec nevím, jestli jsou ty stížnosti relevantní,“ dodal.

Podle České televize pohádka nereagovala na aktuální společenskou situaci. „Pravdivý příběh o Sněhurce je jednou z oblíbených pohádek renomovaného českého autora a výtvarníka Aloise Mikulky a byla publikována v jeho knize Pohádkový lunapark už před třemi lety, nicméně její původ je ještě starší,“ upozorňuje mluvčí ČT Alžběta Plívová.

Není to poprvé

Není to první kritika dětského pořadu České televize. V září si velké množství lidí stěžovalo, že děti ovlivňuje Planeta Yó. Moderátoři se totiž zastali uprchlíků a snažili se dětem vysvětlit migrační krizi. „ Má tu přistát několik uprchlíků z planety Ne. Na planetě Ne je to od rána do večera horor, proto z ní všichni utíkají - ani se jim nedivím,“ řekl moderátor Tomáš Kyselka. Vysílací rada nakonec rozhodla, že pořad zákon neporušil.

Planeta Yó se snažila dětem vysvětlit migrační krizi.

Planeta Yó se snažila dětem vysvětlit migrační krizi.

Jakub Zelenka

Autor

Jakub Zelenkajakub.zelenka@lidovky.czČlánky

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.