Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Drákula je o strachu z uprchlíků. Je to prototyp nezvaného cizince

Cizinec Drákula | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cizinec Drákula | foto: wikimedia.org

PRAHA Pražský festival německých filmů uvedl před několika dny mimo jiné Upíra Nosferatu. Tato němá klasika z roku 1922 je aktuálnější, než by se mohlo zdát. Zabývá se totiž nejžhavějším problémem současné Evropy.

Film Friedricha Murnaua je zpracováním románu Brama Stokera, který poprvé vyšel v ­roce 1897. Od té doby móda zájmu o upíry nikdy docela neustala, i když jí postupně začali konkurovat roboti, mimozemšťané, mutanti a jiní vetřelci. I ti však mají s Drákulou něco společného. Murnau, stejně jako třeba americký režisér Tod Browning, který natočil svou neméně slavnou verzi Drákuly v­roce 1931, totiž zpracoval starý evropský strach. Stokerův román, a stovky (!) jeho filmových verzí, pojednává o­řadě věcí, ale jedním z jeho hlavních témat je imigrace a děs z nekontrolovaného přílivu cizího prvku do domácí kultury.

Hororový román popisuje cestu mladého makléře Jonathana Harkera do Transylvánie, aby pro tamního movitého zákazníka zprostředkoval koupi domu v Londýně. Teprve na Drákulově hradu Harker zjistí, co je jeho hostitel zač, a začne se obávat o svou vlast: „Tomuhle tvoru tedy pomáhám přestěhovat se do Londýna?“ Proces stěhování – a rozmnožování – netvora se však již rozběhl a Harker ho nedokáže zastavit.

Kdo je Drákula? Je to prototypický cizinec. Pochází z divných krajů, má odlišné zvyky a své nové vlasti je nebezpečný. A ­zcela v souladu se současnou debatou o ­imigraci je i Drákula obzvlášť přitažlivý – tedy vlastně nebezpečný – pro světlovlasé britské dívky. Když už se úspěšně přestěhuje do Británie a je na vítězném tažení, říká to bez obalu: „Vaše dívky, které milujete, už jsou moje; a skrze ně vy a ostatní budete také mí.“ A my mu to věříme.

Kdo je Drákula?

Drákulova odlišnost od lidí, jako je Harker, dráždí. Ale paradoxně ještě více znepokojuje skutečnost, že hrabě chce s ­hostitelskou společností splynout a například se naučit anglicky tak, aby nikdo nepoznal, že je cizinec. Čtenář pocítí úzkost ze situace, v níž původní obyvatelstvo úplně ztratí kontrolu nad tím, kdo je kdo.

Británie přelomu 19. a 20. století byla cílem rozsáhlé imigrace. Svědčí o tom oficiální statistiky i ­dobová literární díla. Například povídky A.­C. Doyla o Sherlocku Holmesovi se hemží Číňany, Američany, Indy, Rusy, objeví se i Čech. Rovněž Stokerův literární Londýn je kosmopolitní město, v němž se sejde všelijaká cháska. Největší „imigrantskou“ komunitou byli tehdy Irové – jedním z nich byl sám Stoker, který v Anglii trpěl protiirskými předsudky. Hned po Irech následovali přistěhovalci z východní Evropy, převážně Židé.

Dnes tak Drákulu chápe málokdo, ale v ­době prvního vydání nebylo možné číst Stokerův román mimo kontext polemiky proti Židům i proti přistěhovalectví. Tehdejší bojovníci proti migrantům si brali menší servítky než dnes. Romány i dobová publicistika se hemžily popisy „brutální rasy“ a „nemytého hmyzu“, který zaplavuje Británii. A dodávaly popis zničujícího účinku, který pro britskou společnost bude mít nekontrolovaný příliv takových lidí. Cizinci měli ve své nové domovině šířit infekční choroby, měli se vyznačovat nestandardním sexuálním chováním, zvýšenou kriminalitou, a ­dokonce měli zhoršit genetickou výbavu Británie. Vyznačovali se ovšem také ohavnou fyziognomií, což podle dobových vědeckých představ mělo signalizovat sklon ke zločinu, nízké morálce, nebo dokonce zhoršené inteligenci.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Volby (ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Volby (ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Volby (ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...