Sobota 23. ledna 2021svátek má Zdeněk 4 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Drtinová: Rada ČT zcela selhala, pod koberec zametla ovlivňování zpravodajství

Rada ČT zklamala, říká Daniela Drtinová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rada ČT zklamala, říká Daniela Drtinová. | foto: MAFRA: Michal Sváček

PRAHA Rozhodnutí Rady ČT bylo napsáno od stolu, radní s redaktory nemluvili a nic nevyšetřovali, pozastavuje se moderátorka Daniela Drtinová nad středečním stanoviskem kontrolorů. Ti totiž dali za pravdu generálnímu řediteli Petru Dvořákovi: Ovlivňování zpravodajství v České televizi nelze prokázat. Zametli to pod koberec, zlobí se Drtinová.

Rada České televize na svém středečním zasedání schválila stanovisko, v němž konstatuje, že žádné porušení objektivity nenašla a nemůže prý určit, zda ve zpravodajství veřejnoprávní televize docházelo k ovlivňování obsahu. Právě na to si stěžovala skupina redaktorů ČT v čele s Danielou Drtinovou a odborářem Adamem Komersem.

Jak Rada České televize rozhodla?

Drtinová je přesvědčena, že radním o vyšetření situace v televizi nešlo. "Rada se pravdy dobrat nechtěla, jinak by hlasovala pro návrh předsedy Milana Uhdeho," napsala ve svém vyjádření pro Lidovky.cz Drtinová.

Uhde na zasedání Rady navrhl vznik sedmičlenné komise, která by měla za úkol vyšetřit údajnou manipulaci a cenzuru ve zpravodajství. Proto představil návrh komise složené ze dvou zástupců, které by vybrali radní, dva, které by vybral generální ředitel ČT Petr Dvořák, a dva zástupce, které by nominovali signatáři kritického podnětu. Posledním členem by měl být předseda auditu, jehož by z nezávislých mediálních odborníků vybrali členové komise. Návrh nakonec hlasováním neprošel. Pro byli jen čtyři radní.

Celé vyjádření Daniely Drtinové pro Lidovky.cz:

Rada ovlivňování potvrdit nemohla, protože nic nevyšetřovala. Radní s redaktory nemluvili, rozhodnutí je napsáno od stolu. Proti tomu stojí stanovisko Etické komise Syndikátu novinářů, které v některých bodech dává podnětu 24 za pravdu.

Rada se pravdy ve věci dobrat nechtěla, jinak by hlasovala pro návrh předsedy Milana Uhdeho, aby byla ustanovena sedmičlenná nezávislá komise. Cílem bylo zamést podnět pod koberec.

Rada ČT má sloužit jako orgán kontroly veřejnosti a v tomto ohledu zcela selhala. Celá kauza podnětu 24 jen názorně ukázala, jak nefunkčně je systém Rady, coby kontrolního orgánu voleného politiky, nastaven.

Rada se na středečním zasedání věnovala podnětu zaměstnanců ČT, kteří na podzim upozornili na cenzuru v televizi. Generální ředitel Dvořák nejprve ustanovil komisi mediálních expertů, kteří měli zásahy ve zpravodajství posoudit. Po odstoupení několika auditorů ale Dvořák komisi rozpustil a Radě předložil vlastní stanovisko: k žádnému pochybení nedošlo.

Stížnost Radě předložila na podzim loňského roku moderátorka Daniela Drtinová a odborář Adam Komers, podepsalo ji dalších 22 redaktorů. Milan Uhde na středečním zasedáním Rady uvedl, že se k podpisu přihlásila i moderátorka Nora Fridrichová.

Dům pana Hrbáčka navždy potemní. Letos jeho potomci rozsvítili naposledy

Dům Antonína Hrbáčka v Lípě se v roce 2020 rozzářil před Vánocemi naposledy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedmnáct let postupně vylepšoval a rozšiřoval osvětlení svého domu v Lípě u Zlína Antonín Hrbáček. Jeho vánoční výzdoba...

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Historky z podsvětí. Kdo je ve fotbale Formule? A proč chtít Zagorovou a Gotta?

Utkání Vyšehrad - Živanice sleduje tehdejší šéf domácího klubu Roman... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Netušil, že detektivové hromadí materiál, který ho pošle do vazby. Letos v červenci si tedy Roman Rogoz, manažer...

Advantage Consulting, s.r.o.
LEAN SPECIALIST (35 - 49.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 35 000 - 49 000 Kč