29. července 2009 8:51, aktualizováno  13:45 Lidovky.cz > Byznys > Média

Drtivý propad TV Nova, provozní zisk se v Česku snížil o polovinu

Nové studio Televizních novin | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nové studio Televizních novin | foto: Lidové noviny

HAMILTON Tržby z českých aktivit americké společnosti CME, která vlastní televizi Nova se snížily ve druhém čtvrtletí na 71,6 milionu dolarů. Loňský rok za stejné období tržby činily 112,6 milionů dolarů. Provozní zisk českých aktivit klesl téměř o polovinu na 31,9 milionu dolarů. Uvedla to dnes firma na svých internetových stránkách.

Akcie firmy reagovaly na výsledky silným poklesem, těsně po 11:30 byly o 2,75 procenta níže na 378,40 Kč a zmírnily ranní propad.

V samotné České republice se podle informací společnosti na webových stránkách její tržby snížily na 71,6 milionu dolarů ze 112,6 milionu před rokem. "Trhy s reklamou se vrátily zhruba na úroveň z roku 2007," uvedl prezident a generální ředitel společnosti Adrian Sarbu. "Nyní čekáme na oživení," dodal.

"Za poklesem zisku byl zejména pokles tržeb, který byl například na Ukrajině, kde dosáhl 90 procent, velmi dramatický. Jednak za to může propad místních měn vůči dolaru, ale především masivní pokles reklamy, což mi přijde ze strany inzerentů přehnané," řekl dnes analytik České spořitelny Radim Kramule. Posilování koruny a dalších měn vůči dolaru by podle něj mohlo společnosti v dalších čtvrtletích přinést lepší výsledky.

Podle Kramuleho je vlastní produkce tahákem pro reklamu, a jde tedy o klíčový faktor k úspěchu společnosti.

Čistý zisk americké společnosti CME, se ve druhém čtvrtletí propadl o 62 procent na 24 milionů dolarů (434 milionů Kč). Tržby se kvůli poklesu zájmu o reklamu snížily o 39 procent na 186 milionů dolarů.

Společnost CME zaznamenala velký propad už v prvním čtvrtletí letošního roku. Tehdy se dostala do ztráty v přepočtu kolem 900 milionů korun, přičemž tržby ji meziročně klesly víc než o třetinu.

Podle Romany Tomasové z CME musí jít společnost oživení finančních výsledků naproti. "Ziskovosti chceme dosáhnout vlastní tvorbou televizních pořadů a jejich distribucí pro další trhy. Dále se budeme více zaměřovat na internet a placené kanály," řekla dnes České televizi Tomasová.

Společnost podle ní dosáhne ve třetím čtvrtletí na dno z hlediska příjmu z reklamy, poté - hlavně v roce 2010 - už by mělo následovat oživení. "Na úroveň příjmů z reklamy z roku 2008 bychom se měli dostat v roce 2011," dodala Tomasová.

CME působí kromě České republiky rovněž na Slovensku, v Bulharsku, Chorvatsku, Slovinsku, Rumunsku a na Ukrajině. Její televizní stanice mohou sledovat desítky milionů lidí.

ČTK, Lidovky.cz
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Kdo létá, ničí planetu. Greta probouzí výčitky v mladé generaci

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Letadla vyšla z módy, zatěžují prý klima. Když měla mladá aktivistka Greta Thunberg mluvit v OSN, do Ameriky radši...