27. května 2015 17:08 Lidovky.cz > Byznys > Média

Šéf Rozhlasu vysvětloval odvolání náměstka: šlo o absolutní ztrátu důvěry

Peter Duhan | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peter Duhan | foto: Kateřina ŠulováMAFRA

PRAHA Generální ředitel Českého rozhlasu Peter Duhan na středečním zasedání Rady ČRo vysvětloval nedávné odvolání náměstka pro správu a provoz Michala Koliandra. Podle Duhana šlo o „absolutní ztrátu důvěry“, detaily slíbil poskytnout v červnu. Vedením sekce byl již dříve pověřen obchodní a marketingový ředitel Tomáš Kollarczyk. Koliandr řekl, že si není vědom žádného pochybení.

“Vedly mě k tomu důvody, které jsou docela závažné,“ řekl Duhan. Detaily prý zatím nemůže zveřejnit, šlo ale podle něj o „absolutní ztrátu důvěry na základě důkazů“. Radní Ivan Tesař generálního ředitele vyzval k odpovědnějšímu výběru příštího náměstka kvůli stabilitě vedení rozhlasu. Narážel na to, že Koliandr ve funkci působil zhruba rok poté, co vystřídal Ladislava Musila.

“Nejsem si vědom žádného pochybení. Ke slovům generálního ředitele se nebudu vyjadřovat,“ řekl Koliandr.

Podle Duhana je sekce klíčová v tom, že přes ni ročně proteče více než dvě miliardy korun. V sekci již začal audit právníků rozhlasu i externích právních kanceláří. Vedení také již například vyčlenilo oblast veřejných zakázek z ekonomického úseku pod generálního ředitele. Od června mají být také sloučena oddělení techniky a informačních technologií. Radní Duhana vyzvali, aby je informoval o případných škodách a přijatých právních krocích.

Koliandr v souvislosti s odvoláním skončil také v představenstvu dceřiné firmy Radioservis. Rozhlas dnes uvedl, že novým členem představenstva této vydavatelské společnosti se stane Radim Kolek. Předsedou je náměstek generálního ředitele René Zavoral, místopředsedou Tomáš Kollarczyk a dalším členem Jiří Mejstřík. Pátá pozice je zatím neobsazena. Radioservis loni hospodařil se ziskem 900.000 korun.

Tituly Mafry jako stranické médium?

Radní se na veřejném zasedání rovněž vrátili k někdejší kritice výběru médií do rozhlasové rubriky s přehledem tisku. Radní Petr Šafařík připomněl, že jedním z impulsů byla otázka projednávaná před časem na sněmovním výboru, a to když rozhlas necituje stranické Haló noviny, jak má přistupovat k médiím vydavatelství Mafra, vlastněného společností Agrofert předsedy hnutí ANO Andreje Babiše.

“Český rozhlas nemá žádný černý seznam zakázaných periodik,“ prohlásil náměstek Zavoral. Pokud jde o tituly Mafry a Haló novin, upozornil, že vedení rozhlasu vnímá rozdíl, je-li vlastníkem nějaká společnost nebo politická strana. Doplnil, že rozhlas může citovat i příspěvky Haló novin, pokud splní příslušné editorské zásady. Ty byly rozhlasem formulovány letos v dubnu.

ČTK