Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika -4 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Češi z komiksu. Za boj s nacisty se stali kreslenými hrdiny v Americe

Oba stateční Češi - pilot Karel Kuttelwascher a odbojář Jan Smudek - se před sedmdesáti lety stali hlavními postavami dvou amerických komiksů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Oba stateční Češi - pilot Karel Kuttelwascher a odbojář Jan Smudek - se před sedmdesáti lety stali hlavními postavami dvou amerických komiksů. | foto: Reprofoto

PRAHA Jeden býval za války excelentním stíhačem v řadách RAF, druhý neohroženě bojoval s nacistickou přesilou v protektorátu. Oba stateční Češi - pilot Karel Kuttelwascher a odbojář Jan Smudek - se před sedmdesáti lety stali hlavními postavami dvou amerických komiksů.

Dnes paradoxně patří mezi pozapomenuté válečné hrdiny. LN se podařilo ze soukromé sbírky získat jejich obrázkové příběhy z válečného roku 1943.

Zhruba před měsícem LN upozornily na vzácný americký výtisk komiksu z roku 1944 popisující příběh „colonela“ Ludvíka Svobody při osvobozování Československa od nacistů. VÍCE čtěte ZDE. „Je to jediný zahraniční komiks v našich sbírkách, který se zabývá československým vojákem,“ pochvaloval si cennost dobového dokumentu ředitel Vojenského historického ústavu Aleš Knížek.

Češi jako hrdinové amerických komiksů

Nový objev dvou zmíněných Čechů ale dokazuje, že velitel československých jednotek na východní frontě nebyl jedinou Američany nakreslenou komiksovou postavou. Příběh Czech Night Hawk (Český noční jestřáb) o pilotu Karlu Kuttelwascherovi (tady zkráceně Karel Kutl) vyšel ve dvanáctém vydání amerického magazínu Real Heroes v roce 1943.
Na sedmi stranách popisují jeho útěk z Československa přes Polsko do Francie, kde jako pilot začíná bojovat proti Němcům a proti jejich vzdušné přesile si připisuje první úspěchy.

Na sedmi stranách popisuje komiks útěk z Československa přes Polsko do Francie, kde jako pilot začíná bojovat proti Němcům a proti jejich vzdušné přesile si připisuje první úspěchy.
Sedmistránkový děj začíná ve vlaku z Prahy do Domažlic, kde Smudek ukradne dokumenty a mapy německému důstojníkovi.

Po pádu Francie utíká přes Afriku do Anglie a ve stíhačce se zapojuje do operace Intruder (vetřelec), jejímž cílem je likvidovat německá letadla u jejich domovských základen. „Kutlův úspěch jako pilota -vetřelce - byl fenomenální, “ píše se v příběhu.
V druhém vyprávění Wanted By The Gestapo (Hledaný gestapem) zase přejmenoval scenárista Jana Smudka na Smutka. Jeho příběh vyšel ve třicátém čísle časopisu True Comics v prosinci 1943.

Sedmistránkový děj začíná ve vlaku z Prahy do Domažlic, kde Smudek ukradne dokumenty a mapy německému důstojníkovi. U něj doma je pak najde dvoučlenná hlídka gestapa, odbojář ale oba zneškodní pistolí.

Více se dočtete v sobotním vydání Lidových novin.

Ondřej Stratilík

Autor

Ondřej Stratilíkondrej.stratilik@lidovky.czČlánky
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....