Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Drtinová a Veselovský se snaží, dojem kazí špatný zvuk i rozesmátá hlava

Média

  16:05aktualizováno  17:03
PRAHA - Zatímco moderátoři Daniela Drtinová a Martin Veselovský si už našli svou polohu, jejich videorozhovory i po dvou týdnech provozu sráží technické provedení. Autoři projektu DVTV také stále zápasí s uživatelským nastavením.

Martin Veselovský a dva bývalí primátoři Pavel Bém (vlevo) a Bohuslav Svoboda (vpravo). foto: Reprofoto

Co nejpříjemnější a nejjednodušší webové rozhraní bude přitom jedním z určujících faktorů, zda se diváci, kteří se podívali na některá videa a kteří hledají alternativu k Událostem, komentářům na České televizi, budou vracet zpět.

400 tisíc spuštění

Za první týden (28. 5. - 2. 6.) zaznamenala DVTV 400 tisíc spuštění videí, z toho 90 % na webu, 10 % na mobilech a tabletech. Vydavatelství Economie, která videa nakupuje od firmy Diskurz TV, chce dosáhnout ke konci prvního roku fungování na 7 milionů přehrání měsíčně.

Avizovaný a mohutně propagovaný start videorozhovorů Daniely Drtinové a Martina Veselovského, se úplně nepovedl. (více ZDE). Co se od té doby zlepšilo? To nejdůležitější - výkony moderátorů. Ostřílení moderátorští rutinéři si už zvykli na trochu jiný formát než měli v ČT a daří se jim vést rozhovory s hosty, jejichž výběr je také potřeba pochválit. Oba působí jistě, v pravý čas dokáží přerušit příliš dlouhé monology, ptají se na podstatu věci.

Bém a Svoboda na sebe neútočili

Veselovský to prokázal v pondělních debatách. V té nevděčnější - se strohým a nemluvným státním zástupcem Ivo Ištvanem - i v té kontaktnější: se dvěma bývalými exprimátory Pavlem Bémem a Bohuslavem Svobodou na téma opencard (podívejte se ZDE). Byť dva bývalí rivalové z ODS se zjevně rozhodli, že na sebe nebudou útočit a místo toho svalovali všechnu vinu za problémy s kartou Pražana na současného primátora Tomáše Hudečka z TOP 09.

S tím souvisí jediné dvě výtky na adresu moderátora. "Místo, aby soutěžil, tak (Hudeček) spal, nebo nevím, co dělal. Je to jeho stupidita a neprofesionalita," hřímal Bém. A Veselovský nezasáhl, ačkoli Hudeček se samozřejmě nemohl bránit. Druhá chyba přišla po Bémově výroku, že se po jeho nátlaku veřejnost v roce 2010 dozvěděla, kdo je majitelem firmy Haguess. Jméno ale Bém neřekl. A Veselovský buď zapomněl, že jím měl být Jaroslav Turek, nebo nepovažoval za nutné to divákovi sdělit.

Celkový dojem z videorozhovorů ale táhne k zemi technické provedení a to se za 14 dní bohužel nezlepšilo a neomluví jej ani poukaz na "beta verzi" (drobným písmem lze nápis zahlédnout na hlavní stránce).

Statickou kameru lze odpustit, respektive se na ni dá zvyknout. Ovšem kolísavý zvuk, tu hlasitější, tu tišší, podle toho, kdy je záběr natočený, působí amatérsky. Tento jev podtrhl Veselovský v debatě se Svobodou a Bémem, kdy v prvních minutách promlouval jakoby odněkud zdálky. Teprve po pěti minutách rozhovoru mu najednou bylo dobře rozumět.

My ze 3.B

O den dříve, v diskusi s právničkou Adélou Hořejší a porodníkem Pavlem Caldou, zase obraz "klouzal", jakoby kameraman neměl zrovna pevnou ruku. Valný dojem také nedělají poházená lejstra po stole (rozhovor Drtinové s Jakubem Kalenským).

Rozhovorům také nepomáhá absence informační grafiky, která divákovi v podobných případech usnadňuje orientaci v probíraném tématu. To ale nemusí být technicky jednoduché. Podobně webová stránka působí stále jaksi neuspořádaně, prospělo by jí řazení po dnech, záložky s tématy, možnost řetězení videí a podobně.

Co se ale ukazuje jako velká chyba, je zvolené prostředí. Videorozhovory jsou natáčené v newsroomu vydavatelství Economia, které přes den žije svým životem. A tak se tu zničehonic objeví za moderátorem něčí hlava, tu zesílí šum, když se redakce zřejmě baví nějakým tématem. V pondělí bizarně okořenila projev Pavla Béma doširoka rozesmátá hlava komentátora Miloše Čermáka - kdyby se natáčelo studentské vysílání ve 3.B, dalo by se to zkousnout.