Středa 15. července 2020svátek má Jindřich 23 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Ebenova talkshow Na plovárně má za sebou 500 dílů

Moderátor večera Marek Eben. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Moderátor večera Marek Eben. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Ohlédnutím za dosavadní bilancí úspěšného pořadu České televize Na plovárně bylo jeho zvláštní vydání v neděli večer na programu ČT2. Moderátor Marek Eben v něm připomenul plejádu postav, která se v průběhu 13 let v pěti stech dílech cyklu vystřídala.

"Představili jsme v nich spoustu zdatných 'plavců života', kteří připluli z nejrůznějších profesí i koutů světa - od Austrálie až po Tibet. Přivezli s sebou fascinující příběhy a nechali nás nahlédnout do nejhlubších zákoutí svých životů," řekl Eben a podotkl, že mnozí už přepluli řeku života na druhý břeh.

ČTĚTE VÍCE

Proti Ebenovi za tu dobu usedla spousta osobností kultury, sportu i veřejného života. Kdyby prý dal dohromady všechny medaile a poháry, které jeho hosté z řad sportovců získali, ani by se do improvizovaného studia v klubu Avion nevešly. Zpovídal Danu Zátopkovou, Jana Železného, Romana Šebrleho, Sergeje Bubku i nejrychlejšího muže planety Usaina Bolta, ale i horolezce včetně Reinholda Messnera a také množství lékařů Bohdana Pomahače, Jana Pirka, Pavla Pafka a Vladimíra Beneše nevyjímaje.

Dalajláma i Smoljak nebo Brodský

Své názory tu prezentovali také "lékaři ducha" včetně Raymonda Moodyho a dalajlámy, nositelé Pulitzerových cen z řad spisovatelů a velké postavy českého divadla - Miroslav Horníček, Josef Somr, Vlastimil Brodský, Stella Zázvorková, Ladislav Smoljak a Svatopluk Beneš.

"Plovárny nenávidím," prohlásil například Jiří Suchý, který právě "na dece" kdysi napsal slavný text Pramínek vlasů. Jan Tříska si v pořadu zapískal, Ivan Trojan prozradil, že každá nová práce pro něj znamená strach a ostych.

Jedinými, kteří "na plovárně" kouřili, byli Jiří Bartoška a Bolek Polívka; prvně jmenovaný měl cigaretu v ruce neustále, takže to nešlo vystříhat. Vladimír Pucholt neodolatelně vzpomenul na Jiřího Krejčíka a Jiří Menzel přiznal svůj obdiv k Rudolfovi Hrušínskému.

Spousta osobností byla z oblasti hudby, ať už vážné či populární. Řada dalších patřila k hostům MFF v Karlových Varech; jejich přítomnosti Eben jako jeho tradiční moderátor využil ve svém pořadu. A tak nebyli diváci ochuzeni o Roberta Redforda, Liv Ullmannovou, Michaela Yorka, Franka Nera, Judi Denchovou, Antonia Banderase a Dannyho DeVita. Jenom jeden ze zpovídaných se objevil ve dvou dílech - americký hudebník, dirigent, producent, aranžér, skladatel a trumpetista Quincy Jones, držitel téměř tří desítek cen Grammy.

Politici na plovárnu nesmí

K nejlepším vypravěčům patří podle Ebena ti, kteří tvoří celý život v samotě svých ateliérů. Moderátor se o tom přesvědčil při rozhovorech s Vladimírem Preclíkem, Jitkou Válovou, Josefe Lieslerem, Vladimírem Komárkem a Jiřím Anderlem. Rady jak zbohatnout poskytli televizním divákům Ivana Trumpová, Tomáš Baťa, Tonino Lambhorgini i Bill Gates. "Od toho jsem si nechal podepsat notebook, když jsem ho předtím ujistil, že software mám nainstalovaný legálně," prozradil Eben, který do kategorie zázraků řadí kompletní složení skupiny Genesis a amerického kytaristu B. B. Kinga.

"Na plovárnu nesmí politici. Ti, kteří zde byli, stačili složit funkci," podotkl Eben k přítomnosti Pavla Tigrida či Madelaine Albrightové. Za pět stovek dílů je vděčný i divákům, protože bez jejich zájmu by těch 500 dílů nevzniklo.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

,

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Potěšte děti interaktivní knížkou s magnety. Nyní se slevou 20 %
Potěšte děti interaktivní knížkou s magnety. Nyní se slevou 20 %

Taky máte doma malého raubíře s vášní pro vlaky? Nebo je snad ten váš fascinován bagry, stavebními stroji a nejrůznějším nářadím? Pak ho nadmíru potěšíte některou z novinek nakladatelské značky ELLA & MAX. Knížky s magnetkami Vláčky, Bagry nebo Stavba mohou mít malí milovníci techniky – na rozdíl od skutečných strojů – stále po ruce a vedle toho, že se s nimi skvěle zabaví, budou rozvíjet i kompetence důležité nejen pro budoucí čtenářství!