24. září 2012 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Média

Ebenova talkshow Na plovárně má za sebou 500 dílů

Moderátor večera Marek Eben. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Moderátor večera Marek Eben. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Ohlédnutím za dosavadní bilancí úspěšného pořadu České televize Na plovárně bylo jeho zvláštní vydání v neděli večer na programu ČT2. Moderátor Marek Eben v něm připomenul plejádu postav, která se v průběhu 13 let v pěti stech dílech cyklu vystřídala.

"Představili jsme v nich spoustu zdatných 'plavců života', kteří připluli z nejrůznějších profesí i koutů světa - od Austrálie až po Tibet. Přivezli s sebou fascinující příběhy a nechali nás nahlédnout do nejhlubších zákoutí svých životů," řekl Eben a podotkl, že mnozí už přepluli řeku života na druhý břeh.

ČTĚTE VÍCE

Proti Ebenovi za tu dobu usedla spousta osobností kultury, sportu i veřejného života. Kdyby prý dal dohromady všechny medaile a poháry, které jeho hosté z řad sportovců získali, ani by se do improvizovaného studia v klubu Avion nevešly. Zpovídal Danu Zátopkovou, Jana Železného, Romana Šebrleho, Sergeje Bubku i nejrychlejšího muže planety Usaina Bolta, ale i horolezce včetně Reinholda Messnera a také množství lékařů Bohdana Pomahače, Jana Pirka, Pavla Pafka a Vladimíra Beneše nevyjímaje.

Dalajláma i Smoljak nebo Brodský

Své názory tu prezentovali také "lékaři ducha" včetně Raymonda Moodyho a dalajlámy, nositelé Pulitzerových cen z řad spisovatelů a velké postavy českého divadla - Miroslav Horníček, Josef Somr, Vlastimil Brodský, Stella Zázvorková, Ladislav Smoljak a Svatopluk Beneš.

"Plovárny nenávidím," prohlásil například Jiří Suchý, který právě "na dece" kdysi napsal slavný text Pramínek vlasů. Jan Tříska si v pořadu zapískal, Ivan Trojan prozradil, že každá nová práce pro něj znamená strach a ostych.

Jedinými, kteří "na plovárně" kouřili, byli Jiří Bartoška a Bolek Polívka; prvně jmenovaný měl cigaretu v ruce neustále, takže to nešlo vystříhat. Vladimír Pucholt neodolatelně vzpomenul na Jiřího Krejčíka a Jiří Menzel přiznal svůj obdiv k Rudolfovi Hrušínskému.

Spousta osobností byla z oblasti hudby, ať už vážné či populární. Řada dalších patřila k hostům MFF v Karlových Varech; jejich přítomnosti Eben jako jeho tradiční moderátor využil ve svém pořadu. A tak nebyli diváci ochuzeni o Roberta Redforda, Liv Ullmannovou, Michaela Yorka, Franka Nera, Judi Denchovou, Antonia Banderase a Dannyho DeVita. Jenom jeden ze zpovídaných se objevil ve dvou dílech - americký hudebník, dirigent, producent, aranžér, skladatel a trumpetista Quincy Jones, držitel téměř tří desítek cen Grammy.

Politici na plovárnu nesmí

K nejlepším vypravěčům patří podle Ebena ti, kteří tvoří celý život v samotě svých ateliérů. Moderátor se o tom přesvědčil při rozhovorech s Vladimírem Preclíkem, Jitkou Válovou, Josefe Lieslerem, Vladimírem Komárkem a Jiřím Anderlem. Rady jak zbohatnout poskytli televizním divákům Ivana Trumpová, Tomáš Baťa, Tonino Lambhorgini i Bill Gates. "Od toho jsem si nechal podepsat notebook, když jsem ho předtím ujistil, že software mám nainstalovaný legálně," prozradil Eben, který do kategorie zázraků řadí kompletní složení skupiny Genesis a amerického kytaristu B. B. Kinga.

"Na plovárnu nesmí politici. Ti, kteří zde byli, stačili složit funkci," podotkl Eben k přítomnosti Pavla Tigrida či Madelaine Albrightové. Za pět stovek dílů je vděčný i divákům, protože bez jejich zájmu by těch 500 dílů nevzniklo.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Lidovky.cz, Reuters

Rodit bez lékaře? Bulovka otevřela centrum, kde to je možné
Rodit bez lékaře? Bulovka otevřela centrum, kde to je možné

Stále více žen touží rodit doma nebo alespoň v příjemném prostředí s pomocí porodní asistentky. Zatímco v zahraničí jsou takzvané porodní domy běžné, v ČR je tento systém porodnictví dosud v plenkách. Pražská Bulovka se to rozhodla změnit a přišla s řešením.

Najdete na Lidovky.cz