Pátek 30. října 2020svátek má Tadeáš 11 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Média

Economia se má omluvit Rittigovi, pokutu platit nemusí, rozhodl soud

Ivo Rittig v obležení novinářů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ivo Rittig v obležení novinářů. | foto: MAFRA: Michal Šula

PRAHA Vydavatelství Economia se má omluvit lobbistovi Ivu Rittigovi za loňský článek "Razie proti kmotrům", nemusí mu ale platit požadovaných 100 tisíc korun. Rozhodl o tom pražský městský soud, který tak částečně vyhověl Rittigově žalobě. Článek podle soudce neoprávněně zasáhl do lobbistovy občanské cti. Rozsudek není pravomocný, vydavatelství se proti němu odvolá.

Economia má do 30 dnů od právní moci rozsudku zaslat Rittigovi dopis s omluvou, zároveň má také omluvu na jeden den uveřejnit na serveru IHNED.cz. Rittig, který se vyhlášení verdiktu nezúčastnil, požadoval vyvěšení omluvy po dobu dvou týdnů, to ale soudce Tomáš Novosad zamítl, stejně jako žádost o finanční zadostiučinění. "Peníze soud nepřiznal vzhledem ke všem okolnostem věci a vzhledem k osobě žalobce," uvedl Novosad s tím, že Rittig má přístup do médií, kterým poskytuje rozhovory, takže má možnost se veřejně hájit.

Lobbistovou žalobou se bude zabývat ještě Vrchní soud v Praze. Mluvčí vydavatelství Luděk Březina totiž na dotaz ČTK sdělil, že Economia se proti rozhodnutí odvolá.

ČTĚTE TAKÉ:

Článek zveřejněný loni 18. června na serveru IHNED.cz souvisel s policejní razií v kauzách kolem tehdejší šéfky kabinetu premiéra Petra Nečase (ODS) Jany Nagyové (Nečasové). Zpráva nazvaná "Razie proti kmotrům: K sejfům vede stopa od Rittigova muže najatého na černou práci" vyšla několik dní po této policejní akci, která zahrnovala i domovní prohlídku u Rittiga.

Text Rittiga mimo jiné spojil se zabaveným zlatem a penězi, psal o "pořádném úlovku". Později však vyšlo najevo, že zajištěné věci s Rittigem nesouvisely. Soud proto toto tvrzení označil za "difamující a nepravdivé".

Osoba veřejného zájmu

Rittigova obvinění

  • Rittig čelí v kauzách kolem současné Nečasovy manželky Nagyové obvinění kvůli údajnému vyzrazování utajovaných zpráv z Bezpečnostní informační služby. Mimo to je obviněn v kauze jízdenek pro pražský dopravní podnik. V souvislosti s touto kauzou lobbista zažaloval Nadační fond proti korupci. Vadí mu tisková zpráva, v níž jej fond v době před jeho obviněním s předraženými jízdenkami spojil.
  • Spor rozhodoval rovněž soudce Novosad, který lobbistovu žalobu zamítl s tím, že fond prokázal pravdivost svých tvrzení. Rittig se však odvolal k pražskému vrchnímu soudu, který v úterý Novosadův verdikt zrušil a vrátil věc k dalšímu projednání.

Lobbista si stěžoval také na zveřejněné informace, podle kterých má utajenou firmu s podnikatelem Václavem Rybou, jenž mu sjednává schůzky, předává peníze či zprostředkovává užívání bankovních schránek. Rittig odmítl tvrzení, že pro něj Ryba vykonával špinavou práci. V tomto ohledu mu však soud zapravdu nedal.

"Ve vztahu k žalobci (Rittigovi) probíhá trestní řízení a žalovaná (Economia) informovala o tom, oč v tomto řízení jde. Mimo jiné citovala z trestního spisu. Toto jí nelze vytýkat, žalobce je osobou veřejného zájmu. Až pokud by se v řízení ukázalo, že žalobce s touto věcí nebyl spojený, měl by právo na takzvané dodatečné sdělení," konstatoval Novosad.

Economia argumentovala mimo jiné tím, že autor článku postupoval podle zásad novinářské profese a informace si ověřil z několika zdrojů. Jeho hlavním pramenem prý bylo usnesení, jímž soud nařídil domovní prohlídky. Skutečnost, že podle pozdějších zjištění neměl Rittig se zabavenými penězi a zlatem nic společného, tak podle vydavatelství v tomto sporu nehraje roli.

,

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Většina pacientů s covid-19 má mírný průběh nemoci. Ale co to znamená?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Při pravidelné aktualizaci počtu lidí nakažených covidem-19 ze všech stran slyšíme, že většina pacientů má mírný průběh...