Sobota 23. ledna 2021svátek má Zdeněk 3 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Egyptský soud poslal novináře Al-Džazíry až na deset let do vězení

Soud odsoudil novináře Al-Džazíry: za mříže až na deset let. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Soud odsoudil novináře Al-Džazíry: za mříže až na deset let. | foto: ČTK

KÁHIRA Egyptský soud shledal vinnými z podpory islamistů novináře katarské televizní stanice Al-Džazíra a dvěma z nich vyměřil sedmiletý trest. Třetí dostal navíc tři roky za držení munice. K sedmi letům byli odsouzeni dva cizinci - Australan Peter Greste a šéf káhirské redakce Mohamed Fadel Fahmy, který má egyptské i kanadské občanství.

Produkční Báhir Muhammad, který dostal deset let, je Egypťan. Odsouzeni byli za šíření nepravdivých informací a za podporu svého času vládnoucího Muslimského bratrstva. Všichni vinu popírají a proti rozsudku se mohou odvolat.

Dodržování svobody slova

Proces vyvolal ve světě ostrou kritiku postupu Káhiry vůči novinářům a také otazníky nad dodržováním svobody slova. Nespokojenost vyjádřil mimo jiné americký ministr zahraničí John Kerry. "Když jsem se dnes o verdiktu dozvěděl, byl jsem jím tak znepokojen a zklamán, že jsem ihned zvedl telefon a zavolal egyptskému ministrovi zahraničí, abych ho informoval o našem vážném pohoršení," prohlásil Kerry během své návštěvy Iráku (VÍCE ČTĚTE ZDE). Verdikt označil za "hrůzný a přísný".

I Bílý dům uvěznění novinářů odsoudil. Jak uvedl jeho mluvčí John Earnest, jde o "ránu pro demokratický pokrok v Egyptě". Vyzval zároveň egyptskou vládu, aby reportéry "omilostnila, nebo zajistila, že bude verdikt změněn a oni budou okamžitě propuštěni stejně jako všechny osoby odsouzené z politických důvodů".

Šéf káhirské redakce Mohamed Fadel Fahmy, který má egyptské i kanadské...

Šéf káhirské redakce Mohamed Fadel Fahmy, který má egyptské i kanadské...

Egypt by měl novináře osvobodit a přestat s "obscénními" praktikami pořádání masových procesů s vládními oponenty, které končí vynesením rozsudků smrti, reagovala na verdikt i další rozsudky vysoká komisařka OSN pro lidská práva Navi Pillayová. "V sázce je pověst Egypta a zejména jeho soudnictví jako nezávislé instituce," dodala. Procesy a následné vynesení trestů smrti jsou podle ní "parodií na spravedlnost".

ČTĚTE TAKÉ:

V případu novinářů bylo souzeno celkem 20 lidí, z nichž několik pracovalo pro Al-Džazíru. Soudu se osobně zúčastnili jen tři z nich, zbylí byli souzeni v nepřítomnosti a dostali po deseti letech vězení. Báhir Muhammad dostal kromě sedmiletého trestu ještě další tři roky za oddělené obvinění, které se týká držení munice. Při zatčení měl u sebe podle Al-Džazíry použitou patronu, kterou našel při jedné demonstraci na ulici.

Zásah armády proti Muslimskému bratrstvu

Trojice byla zatčena loni v prosinci v rámci rozhodného postupu armády proti Muslimskému bratrstvu, které je nyní v Egyptě považováno za teroristickou organizaci a dříve bylo politickou oporou loni svrženého prezidenta Muhammada Mursího.

Prokuratura tvrdí, že novináři manipulovali s materiály vysílanými z Egypta tak, že vyvolávaly dojem, že zemi hrozí občanská válka, a vyznívaly ve prospěch Muslimského bratrstva. Pracovali údajně také bez licence. Obžaloba ale svá tvrzení nepodpořila podle obhajoby přesvědčivými důkazy.

K sedmi letům vězení byl odsouzen i Australan Peter Greste.

K sedmi letům vězení byl odsouzen i Australan Peter Greste.

"Přísahám, že za tohle zaplatí," volal Fahmy z klece, v níž si rozsudek vyslechl. Greste zdvihl zaťatou pěst. "Zničili jednu rodinu," řekl Fahmyho bratr, který byl v soudní síni. Odsouzení se prý odvolají, ale v úspěch odvolacího řízení Fahmyho rodina moc nevěří. "Jsme zničeni, je těžké najít pro to slova, opravdu jsme to nečekali, doufali jsme v osvobozující rozsudek," řekl Gresteho bratr Andrew.

Jeden z obhájců Šaabání Saíd rozsudek označil za politický. Výkonný ředitel Al-Džazíry Mustafá Savak považuje trest za nespravedlivý a jeho výši za šokující. Šéf anglické sekce Al-Džazíry Al Anstey prohlásil o rozsudku, že "odporuje logice, je nesmyslný a se spravedlností nemá nic společného". "Dnes byli odsouzeni tři kolegové a přátelé, zůstanou i nadále za mřížemi kvůli tomu, že odváděli skvělou práci jako výborní novináři. Nyní existuje pouze jediná rozumná možnost: že bude verdikt zvrácen a v Egyptě zavládne spravedlnost," uvedl Anstey.

,

Vítek Starý se po dlouhé době ozval: Je toho hodně, když je člověk sám

Vítek Starý, zpěvák Mandrage - 2. února 2018 zahájila kapela v pražském Foru... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V lednu letošního roku se po něm slehla zem a od té doby o sobě nedal vědět. Nyní frontman již neexistující kapely...

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Jan Šimák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Sovák se k nám choval hodně arogantně, vzpomínají princezny na natáčení Arabely

Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová (na snímku) žije v Krefeldu,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová žije v Krefeldu, Dagmar Patrasová v Praze. Prostřednictvím...