26. srpna 2015 7:43 Lidovky.cz > Byznys > Média

Erste chce více peněz z České spořitelny. Prý málo poslouchá

Česká spořitelna. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká spořitelna. | foto: MAFRA - Hynek Glos

Výměna generálního ředitele České spořitelny Pavla Kysilky za Tomáše Salomona může být výsledkem napětí mezi Prahou a Vídní. Rakouská Erste Group a její šéf Andreas Treichl si údajně již delší dobu přejí větší poslušnost české dcery.

Podle zdrojů LN obeznámených se situací v bance je hlavním důvodem výměny snaha dosáhnout „větší dynamiky ziskovosti“ spořitelny. Skupina Erste se v loňském roce dostala do ztráty 1,44 miliardy eur (39,6 miliardy korun). Proti tomu ČS je dlouhodobě – společně se slovenskou sestrou – jejím nejvýnosnějším aktivem. Například loni vydělala 15 miliard korun.

Jenže ziskovost dlouhodobě mírně klesá, i když výše vyplacené dividendy se zvyšuje. Zatímco za rok 2011 činila 4,5 miliardy korun, za roky 2013 a 2014 to bylo přes devět, respektive 11 miliard.

Na trhu se mluví i o dalším důvodu, kterým je plánovaná generační výměna ve vedení banky. Šéf Erste Treichl také prý u Kysilky (56) neoceňoval údajnou přílišnou akademičnost. V minulosti totiž bankéř působil jako proděkan pro vědu Národohospodářské fakulty VŠE v Praze, později jako viceguvernér České národní banky, ve spořitelně následně zastával post hlavního ekonoma.