Neděle 28. února 2021svátek má Lumír 1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Esprit LN: Cestování po stopách designu

Dubnový Esprit LN | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dubnový Esprit LN | foto: Lidové noviny

Ve stylovém měsíčníku Esprit Cestování, který vychází ve středu 3. dubna, vám přinášíme první novátorskou reportáž ze série mladého uskupení Urban Expedition. Nabízí mnohem víc, než jen procházku evropskými velkoměsty.

Prvním výstupem expedice jsou krátká videa na www.urbanexpedition.cz, ale tým, jež vám představujeme na fotografiích uvnitř cestovatelského Espritu i s nezbytnými věcmi pro jejich cesty, plánuje i vydávání vlastního magazínu.

Po půlročních přípravách směřovala cesta sedmi mladých dobrodruhů do Milána, kam se ve stopách Urban Expedition můžete vypravit i vy. Duben je ideálním měsícem, neboť zde začíná největší přehlídka designu Salone del Mobile, kam mimochodem jeden z členů Urban Expedition, kurátor a novinář Adam Štěch, jezdí pravidelně, už několik let. Průmyslové město získá v průběhu přehlídky, kam se sjíždějí nejvýznamnější designéři světa, nezaměnitelnou jiskru.

„Milán byl přirozenou volbou, je to Mekka designu, který je pro naše expedice zásadní," popisuje Adam Štěch.

Druhá netradiční cesta Urban Expedition pak vedla do Mnichova. „Zdá se nám, že jde o poněkud opomíjené město, lidé většinou jezdí do Berlína. Ale v Mnichově najdete nádherná muzea, jsou tam tři Pinakotéky - staré umění, 19. století a sbírka moderního umění a designu, kde naleznete vše od automobilů přes nábytek až po skvělou sbírku šperků," upozorňuje Adam Štěch, „kromě toho v Mnichově funguje řada soukromých galerií a tvoří tam mnoho zásadních německých designérů, například Ingo Maurer nebo Horst Diest."

Zkrátka: Chcete mít ze svých cest víc, než jen pár rozesmátých fotek na Facebooku? Chcete poznat začínající designérské talenty, přivézt si unikátní zahraniční knížky a ochutnat jídla, která jsou právě nejvíc trendy? Pak rozhodně čtěte Esprit Cestování, který v Lidových novinách najdete 3. dubna. První městská expedice právě začíná.  

Text: Eva Hlinovská (úvod) a Adam Štěch

Foto: Michal Šeba


V Espritu Cestování, který najdete v Lidových novinách 3. dubna, vychází také:

420PEOPLE alias Lidé z Čech. Veronika Bednářová, editorka Espritu, se sešla se světově proslulými tanečníky Natašou Novotnou a Václavem Kunešem, které spojují česká i zahraniční taneční ocenění a také letité angažmá v jednom z nejslavnějších mezinárodních souborů tanečního divadla, haagském Nederlands Dans Theatre Jiřího Kyliána. Když se Nataša a Václav vrátili z Haagu domů, rozhodli se, že pro moderní český tanec chtějí něco udělat. V rozhovoru proto mluvili především o svém autorském souboru 420PEOPLE, které momentálně hraje v Praze na Nové scéně. Rozhovor doplňují dechberoucí fotografie Pavla Hejného, ve kterých Nataša Novotná a Václav Kuneš pózují v modelech předních světových návrhářů. A ještě u toho stíhají tančit!

Světoběžník Lukáš Přibyl. Jméno Lukáše Přibyla, který studoval v USA, Švédsku i Izraeli, možná znáte. Vždyť se o něm jako o výlučném filmařském talentu psalo snad všude. Je autorem převratné, čtyřdílné dokumentární série Zapomenuté transporty, která mapuje neznámé koncentrační tábory ve Východní Evropě a hlavně cesty, díky kterým se zlomku vězňů podařilo přežít. Devětatřicetiletý režisér, historik a politolog Lukáš Přibyl se však před dvěma měsíci stal ředitelem Českého centra v Tel Avivu; nejen o jeho nové práci, ale i o jeho cestovatelské vášní si s ním povídala Veronika Bednářová.

Cestovatel a dobrodruh Jiří Černický, skvělá afghánská restaurace Nový Kábul, bezpečné auto a další.

Stálá spolupracovnice Espritu, historička umění Michaela Švábová, pro vás tentokrát připravila poutavý a vtipný portrét umělce Jiřího Černického; věřte, že se zasmějete při čtení textu i při pohledu na jeho instalace, které jsou až do konce prvního dubnového týdne k vidění v pražské galerii Dvorak sec Contemporary. Poznáte také novou afghánskou restauraci, která byla otevřena teprve před pár měsíci (Nový Kábul na Praze 5) a její nezaměnitelné saláty i taštičky. Na závěr vám slavný tenista Radek Štěpánek představí svého nového miláčka, BMW X6 M50d.

Esprit. Tentokrát o cestování, jak ho neznáte. Vychází jako bezplatná příloha LN ve středu 3. dubna.

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Kompenzační bonus pomáhá OSVČ i malým firmám. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Kompenzační bonus pomáhá OSVČ i malým firmám. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Kompenzační bonus pomáhá OSVČ i malým firmám. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!