20. srpna 2015 17:00 Lidovky.cz > Byznys > Média

Exprezident USA Jimmy Carter má i nádor na mozku. Začíná s ozařováním

Bývalý americký prezident James „Jimmy“ Carter. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý americký prezident James „Jimmy“ Carter. | foto: ČTK/AP

ATLANTA Bývalý americký prezident James „Jimmy“ Carter ještě ve čtvrtek začne s radiační léčbou rakovinných nádorů na mozku, kde mu lékaři nalezli čtyři malá ložiska. Devadesátiletý Carter to v Atlantě za účasti rodiny a přátel oznámil na tiskové konferenci, která byla jeho prvním veřejným vystoupením od minulého týdne, kdy oznámil, že trpí rakovinou.

„Je to v rukou božích,“ řekl Carter s tím, že se po oznámení diagnózy cítil překvapivě uvolněně, ačkoli nejdříve pomyslel na to, že mu zbývají jen týdny. „Jsem připraven na cokoli,“ uvedl. Dodal také, že měl báječný život.

Carter prohlásil, že poprvé cítil obtíže během květnové mise v Guyaně, kde byl jako volební pozorovatel. Nejprve lékaři objevili rakovinné bujení na játrech, poté za pomoci magnetické rezonance našli další ložiska na mozku. Kvůli nádoru na játrech se 3. srpna podrobil operaci.

Někdejší demokratický prezident Carter, který prezidentský úřad zastával v letech 1977 až 1981, si po odchodu z Bílého domu zvolil roli vyjednavače ve světových konfliktech. V mírových iniciativách od Haiti až po Severní Koreu se angažuje dodnes. Jeho aktivity na poli lidských práv mu v roce 2002 vynesly Nobelovu cenu za mír. Dnes řekl, že kvůli léčbě výrazně omezí své pracovní nasazení. Carter je jedním ze čtyř žijících amerických exprezidentů.

ČTK

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…