Středa 3. června 2020svátek má Tamara 23 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Facebook a Twitter 'ovlivňují' řecké protesty

Twitter - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Twitter - ilustrační foto. | foto: Mario AnzuoniReuters

BRUSEL Sociální sítě Facebook a Twitter začínají zásadně ovlivňovat demonstrace proti úsporným opatřením v Řecku. Internetové hnutí Rozhořčení dokáže svolat podstatně více lidí než odbory.

Na jeho výzvu jen na náměstí Syntagma v Aténách dva dny po sobě demonstrovalo zhruba 7000 lidí, píše řecký deník Katimerini. Další tisíce lidí demonstrovaly v jiných řeckých městech.

"Docela by mě zajímalo, jak se cítí odboráři, když tady vidí pochodovat více lidí, než se jim kdy podařilo dát dohromady," řekl řeckému deníku 30letý zaměstnanec státní správy, který si nepřál být jmenován. Demonstranti, kteří vyslyšeli internetovou výzvu, tvrdí, že budou protestovat i nadále. Někteří z nich si ve čtvrtek již sepisovali seznam věcí, jež budou potřebovat pro demonstrace naplánované na dnešek a sobotu.

S rozšířením "Rozhořčených" ovšem od některých aktivistů přicházejí i pochybnosti o směru, kterým se hnutí má nyní vydat. "Slogany, které jsme tady viděli, jsou staromódní a nepříliš úderné. Je na nich ještě potřeba zapracovat," uvedl jeden z pravidelných účastníků demonstrací. "Co se stane z téhle ideologické mozaiky?" zeptal se zase sám sebe další demonstrant Kostas, který sympatizuje s řeckou levicí.

'ŘECKÉ PROBLÉMY'

Demonstrace po celé zemi jen zvyšují tlak na řeckého premiéra Jorgose Papandrea, který navzdory mínění protestujících musí souhlasit s dalšími úspornými opatřeními, aby Řecko dostalo další část pomoci od Mezinárodního měnového fondu a EU. MMF přitom podle slov lucemburského premiéra Jeana-Clauda Junckera nemusí svou část pomoci, která činí 3,3 miliard eur z celkových 12 miliard eur poslat, pokud se Řekové nedokážou dohodnout. Pak by bylo na ochotě některých evropských vlád, aby příspěvek MMF převzaly na sebe.

Papandreovi se zatím nicméně nepodařilo dohodnout s opozičními stranami na podobě dalších opatření. Jeho vláda má sice v parlamentu většinu, ale i mezinárodní společenství naznačilo, že by rádo vidělo širší dohodu na řecké politické scéně. Pokud se strany nakonec nedohodnou, řecký premiér bude vybírat z několika možností jak pokračovat dál. Patří mezi ně například výměna některých ministrů za nestranické odborníky a nebo dokonce předčasné volby.

,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!