Pondělí 6. dubna 2020svátek má Vendula 18 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Facebook chce konkurovat Google ve vyhledávání na síti

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéf Facebooku Mark Zuckerberg | foto: Reuters

NEW YORK Největší světová sociální síť Facebook předvedla novou vyhledávací službu. Uživatelé díky ní budou moci prohledávat obsah sdílený jejich kontakty v této síti. Podle šéfa Facebooku Marka Zuckerberga je nová služba odlišná od běžného vyhledávání na internetu. Lidem by prý měla nabídnout odpovědi, a ne odkazy na odpovědi.

Sociální síť má kolem miliardy uživatelů, mezi kterými je zhruba bilion vazeb. Služba lidem umožní prohledávat "graf" jejich vazeb v sociální síti. Facebook ji proto nazval "grafové vyhledávání". V současnosti je dostupná v omezené zkušební verzi jenom pro anglicky mluvící uživatele. Lidé, kteří by se do ní chtěli zapojit, se mohou na tomto odkazu zapsat do pořadníku.

.

ČTĚTE TAKÉ:

Uživatelé si díky novému vyhledávání budou moci filtrovat obsah podle všemožných kritérií. Budou si například moci najít, jaké filmy či hudbu mají jejich přátelé na Facebooku rádi. Anebo třeba kteří z jejich přátel žijí v jakém městě.

Chceme chránit soukromí

Lidé také s její pomocí budou moci prohledávat fotografie, kterých je na síti kolem 240 miliard. Budou si například moci najít snímky pořízené před rokem 1990 či jiným datem.

Zuckerberg zdůraznil, že firma hodlá maximálně chránit soukromí lidí. Bude tak prý jenom na nich, jaké informace k prohledávání budou sdílet.

Velké možnosti nové vyhledávání podle šéfa Facebooku nabízí potenciálním zaměstnavatelům, kteří budou třeba moci začít hledat mezi přáteli jejich aktuálních pracovníků.

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg představil novou vyhledávací službu

Facebook vznikl v roce 2004. Ve třetím čtvrtletí loňského roku mu narostly tržby na 1,26 miliardy dolarů z 954 milionů dolarů o rok dříve.

Firma vstoupila na burzu loni v květnu s počáteční cenou 38 dolarů za akcii. Její cenné papíry se záhy poté výrazně propadly, v poslední době ale ztráty umazávají. Facebook se snaží hledat nové způsoby jak vydělávat peníze, aby skeptický Wall Street přesvědčil. Uživatelům například na mobilních zařízeních zobrazuje více reklam.

Rozšířil také lukrativní formu reklamy, jíž se říká zpětné cílení. Firma při něm sleduje, co lidé na internetu dělají mimo Facebook a při jejich návratu na stránky sociální sítě jim podle toho nabízí reklamy.

Vyhledávání je priorita

"Vyhledávání je podle mne pro Facebook vysoká priorita," uvedl Colin Sebastian z firmy Robert W. Baird & Company. "Facebook má na své stránce neuvěřitelný poklad nestrukturovaných dat," dodal.

Akciím v minulosti pomohlo, už když jen šéf firmy Mark Zuckerberg vyhledávání zmínil. "Myslím, že internetové vyhledávače se vyvíjejí k tomu, aby člověku nabídly soubor odpovědí. Člověk do nich nebude pouze zadávat výrazy, aby mu vyhledávač nabídl relevantní ekvivalenty, ale položí mu konkrétní otázku, na niž mu vyhledávač odpoví," řekl loni v září. "Když o tom přemýšlíte z této perspektivy, tak Facebook má jedinečnou pozici k tomu, aby lidem odpovídal na otázky," doplnil.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?
Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet organické kaše a mléka Kendamil. Ty jsou vyrobeny z kvalitního plnotučného mléka a obsahují důležité vitamíny a minerály, které děťátko potřebuje pro správný vývoj a růst. Jak v testu dopadly?