Pátek 30. října 2020svátek má Tadeáš 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Facebook postihl celosvětový výpadek. Příčinou byly vnitřní úpravy

Facebook. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Facebook. Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

DUBLIN Sociální sítě Facebook a Instagram odstranily problémy, kvůli nimž se k nim v úterý uživatelé na celém světě nemohli asi 40 minut přihlásit. Potíže se týkaly i České republiky.

Dvě největší sociální sítě měly technické problémy, ale do necelé hodiny se je podařilo odstranit. Uživatelé se kvůli nim nemohli ke službě přihlásit. „Omlouváme se, něco se stalo. Pracujeme na tom a napravíme to co nejrychleji,“ objevilo se na webové stránce Facebooku.

„Víme o výpadku a pracujeme na jeho odstranění. Děkujeme za trpělivost,“ sdělil mluvčí Instagramu.

Mluvčí Facebooku sdělila stanici BBC, že příčinou není zásah někoho zvenčí, ale provádění vnitřních změn, které zasáhly do konfiguračního systému služby. „Problém jsme rychle vyřešili a obě služby jsou nyní všem stoprocentně dostupné,“ sdělila mluvčí.

Výpadek začal v 7:20 SEČ a trval zhruba 40 minut. Týkal se jak webových služeb, tak aplikací. Na problémy s přihlášením do sítě upozornili mimo jiné uživatelé v USA a v Indii, potíže měli i Češi. Zablokována byla krátce také seznamovací aplikace Tinder.

Kybernetický chalífát

Hackerská skupina, která si říká Lizard Squad, se přihlásila k útoku na tyto sítě na Twitteru. Už v pondělí tato skupina, která se údajně hlásí k radikálům z Islámského státu, napadla webovou stránku letecké společnosti Malaysia Airlines. 

Na její webové stránce se totiž v pondělí objevilo přihlášení, na němž se Lizard Squad charakterizuje jako „oficiální kybernetický chalífát“. Text byl doplněn fotografií horní části ještěrky oblečené ve společenském úboru s cilindrem na hlavě, monoklem na oku a dýmkou v ústech.

Síť Facebook založil v roce 2003 Mark Zuckerberg, který tehdy studoval na Harvardově univerzitě. Od té doby se síť stala nejpopulárnější službou a odhaduje se, že ji využívá 1,3 miliardy lidí. V roce 2012 firma vstoupila na burzu a její tržní hodnota dosahuje 200 miliard dolarů.

,

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

Německý virolog Christian Drosten | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...