Čtvrtek 1. října 2020svátek má Igor 15 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Facebook nás dělá nešťastnými, tvrdí nová studie

Facebook - ilustrační | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Facebook - ilustrační | foto: ČTK

VÍDEŇ Jaké skutečné dopady má světová počítačová síť Facebook na lidi? Tuhle otázku si položili psychologové Christina Sagioglouová a Tobias Greitemeyer z rakouské Innsbrucké univerzity.

Jejich dlouhá odpověď vyšla v odborném časopise Computers in Human Behavior, ale ta krátká zní: Facebook dělá lidi nešťastnými, napsal list Süddeutsche Zeitung.

Uživatelé se přesto na Facebook vracejí, protože neustále doufají v opačný efekt - že se začnou cítit lépe poté, co stráví nějaký čas se svou online sítí přátel. Na Facebooku je registrovaná více než miliarda lidí a více než 650 milionů se připojí alespoň jednou denně, aby zjistili, co je nového u jejich přátel či na stránkách, k nimž se přihlásili.

Sagioglouová a Greitemeyer zkoumali 123 subjektů těsně poté, co strávili nějakou dobu na Facebooku. Zjistili, že čím déle si sledovaný prohlížel obrázky a další obsah vložený ostatními uživateli, tím horší měl náladu.

ČTĚTE TAKÉ:

Psychologové také zjistili, že jde patrně o specifický "facebookový efekt" - srovnávací skupiny, které trávily čas na internetu, ale ne na Facebooku, měly mnohem méně pokleslou náladu. Důvodem podle vědců může být skutečnost, že čas strávený na Facebooku je mnohem častěji vnímán jako "promarněný".

Proč se tedy tolik uživatelů stejně denně připojuje? To psychologové považují za důsledek chybného předvídání toho, co člověka udělá šťastným. Vědci to přirovnávají k lidem, kteří se chtějí pomstít v domnění, že se pak budou cítit líp - místo toho se cítí ještě hůř.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...