Pondělí 25. ledna 2021svátek má Miloš 1 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Média

Facebook dramaticky mění podobu. Zuckerberg představil nový design

Facebook představil nový design aplikace. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Facebook představil nový design aplikace. | foto: Facebook

Palo Alto (USA) Facebook představil novou podobu své aplikace a webu, bude v ní méně modré. Dále uvedl nové nástroje, které mají zvýraznit roli uživatelských skupin.

Největší sociální síť světa mění vzhled svého uživatelského rozhraní a společně s touto změnou upravuje i některé své základní rysy. Novou podobu Facebooku v úterý na každoroční konferenci F8 představil jeho zakladatel Mark Zuckerberg, podle kterého jde o nejvýraznější proměnu platformy za pět let. Společnost chce nově učinit jádrem své sociální sítě interakce v uživatelských skupinách, které jsou ovšem označovány i za jednu z hlavních cest šíření dezinformací.

Výkonný ředitel společnosti Facebook Mark Zuckerberg představil nový design...
Mark Zuckerberg na konferenci hovořil o virtuální realitě a jejím využití.

„Toto je největší změna v aplikaci Facebooku a na webové stránce, jakou jsme učinili za posledních pět let,“ řekl Zuckerberg při uvádění nové podoby rozhraní. V mobilní aplikaci by se některé změny měly projevovat už od úterý, nový web přijde v příštích měsících, uvádí Facebook na svém oficiálním blogu. „Svěží“ nový design, v němž výrazně ubude charakteristické modré barvy, je prý jednodušší, rychlejší, více uživatele vtahuje a „dává vaše komunity do centra“ uživatelské zkušenosti.

Podle agentury Reuters představují ohlášené novinky první konkrétní kroky v plánu Facebooku proměnit se ve firmu zaměřenou na soukromou komunikaci a obchodování na internetu. Právě příklon k většímu soukromí byl při úterní prezentaci zásadním motivem, o čemž svědčí snímek s heslem „budoucnost je soukromá“. Sdělení vyvolalo posměšnou reakci reportéra deníku The New York Times Kevina Rooseho, který připomněl, jak Zuckerberg před lety označoval soukromí za přežitek.

„Tato přestavba lidem usnadní přechod z veřejných prostorů do těch soukromějších, jakými jsou skupiny,“ píše Facebook o novém směřování své platformy. Společnost chce uživatelům usnadnit objevování nových skupin a interakce těmi, do kterých už patří. Příspěvky z nich bude v novém rozhraní zobrazovat ve zvláštní personalizované záložce.

Uživatelům by se nově na „hlavní stránce“ mohly příspěvky ze skupin, jichž jsou členy, zobrazovat častěji, budou také do nich moci přeposílat obsah přímo ze svého výběru příspěvků. „Na Facebooku jsou desítky milionů aktivních skupin. Když lidé najdou tu správnou, mnohdy se stává nejsmysluplnější součástí toho, jak Facebook používají,“ vysvětluje provozovatel sítě rozhodnutí zvýraznit roli tohoto prvku.

Někteří analytici ale v poslední době varují, že skupiny slouží také jako účinný nástroj při šíření dezinformací. Vyšetřování ruských snah o ovlivnění amerických prezidentských voleb popsalo několik případů, kdy byly facebookové skupiny využity k podpoře později vítězného kandidáta Donalda Trumpa. Tato funkce Facebooku je také spojována se šířením nepravd a konspiračních teorií souvisejících s protesty tzv. žlutých vest ve Francii.

„Zaujímáme více proaktivní přístup při zajišťování toho, že naše nástroje jsou používány pro dobro,“ ujišťoval v úterý Zuckerberg. Jeho firma se kromě nejrůznějších „škodlivých hráčů“ potýká také se ztrátou důvěry po sérii zjištění o nedostatečné ochraně uživatelských dat. Minulý týden Facebook přiznal, že tato pochybení by mohla vyústit v pokutu až pěti miliard dolarů (114 miliard Kč) od americké Federální komise pro obchod (FTC).

„Ohledně soukromí teď nemáme zrovna nejlepší pověst. Musíme už v úterý změnit způsob, jakým společnost řídíme,“ prohlásil šéf Facebooku.

Jednoduchý trik. Vědci našli nejlepší způsob, jak si získat přátelství kočky

Prémium, kočka, jak vytvořit vztah | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Majitelé koček dobře vědí, jak je s nimi někdy těžké pořízení. Umí dělat naschvály, jsou tvrdohlavé nebo nás prostě...

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

Život s Ester. Není úplně málo komplikovaná, přiznává trenér Bank

Trenér Tomáš Bank má velký podíl na lyžařských úspěších Ester Ledecké. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je to už pět let, co od svého bratra Ondřeje přesedlal jako trenér k Ester Ledecké. Dovedl ji k olympijskému zlatu v...

Chleba přímo od krajánka: Ochutnali jsme nové pečivo Odkolek
Chleba přímo od krajánka: Ochutnali jsme nové pečivo Odkolek

V redakci jsme měli možnost otestovat dva nové chleby Odkolek. Mají vysoký podíl žitné mouky a nádherně propečenou kůrku, která láká k ochutnání už...