Neděle 20. září 2020svátek má Oleg 6 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Facebookem se opět šíří hoax. Chraňte si své duševní vlastnictví, nabádá

Facebook – ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Facebook – ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Facebook mění od nového roku podmínky užívání. V reakci na to se začal už téměř tradičně šířit hoax, který uživatelům radí, jak si zachovat autorská práva na publikovaný obsah.

Každá větší změna v pravidlech používání Facebooku odstartuje řetězové rozesílání hoaxu, který má údajně ochránit osobní data uživatelů. „Touto zprávou informuji Facebook o tom, že šíření, kopírování, využívání mých osobních údajů, nebo jakékoli jiné akce ve vztahu k mému profilu na sociální síti je bez mého svolení zakázáno,“ píše se ve zprávě, kterou mají lidé publikovat na svém profilu.

Podobná zpráva však duševní vlastnictví neochrání. Uživatel se musí řídit podmínkami, s nimiž souhlasil při registraci a zákony dané země, ve které žije. Jedná se pouze o hoax - falešnou zprávu šířící se internetem.

„Tohle se děje při každé změně pravidel. Pokaždé, když Facebook aktualizuje podmínky užití, tak se tenhle hoax znovu a znovu objevuje. A znovu ho tisíce lidí sdílí,“ tvrdí konzultant a publicista Daniel Dočekal.

„Ti lidé to sdílí, protože neznají zákon a nepřečetli si ty podmínky. Netuší, že nemá vůbec žádný význam, když tam něco takového napíšou,“ míní Dočekal.

Neví, co sdílí

Kolikrát lidé ani celou zprávu o délce několika odstavců nepřečtou. „Kolují i pozměněné texty, kde je uprostřed napsáno, že jestli tohle nasdílíš, jsi hlupák. A oni to stejně sdílí,“ dodává. Tento hoax ale naštěstí není nebezpečný, pouze obtěžuje ostatní uživatele a rozpoutává plamenné diskuze.

Facebook mění od nového roku podmínky užívání a s tím otevřeně poodhalila i pozadí toho, jaká data o svých uživatelích sbírá a k čemu je využívá. Jedna z posledních velkých aktualizací podmínek užívání nastala v roce 2012. Už tehdy začal kolovat téměř totožný hoax.

Celý text facebookového hoaxu

V reakci na novou politiku FB vás informuji, že všechny mé osobní údaje, ilustrace, kresby, články, karikatury, obrázky, fotografie, videa, atd., jsou předmětem mých autorských práv (v souladu s Bernskou úmluvou).  Pro komerční využití všech výše uvedených předmětů autorského práva je v daném případě vyžadován můj písemný souhlas!  FB je nyní veřejná společnost. Proto se všem uživatelům sociální sítě doporučuje umístit na svých stránkách podobné "oznámení o soukromí", jinak (pokud toto oznámení nebylo na internetových stránkách alespoň jedenkrát zveřejněno), je automaticky umožněno využívat vaše osobní údaje, vaše fotografie a informace zveřejněné ve zprávách na stránkách vašeho profilu. 

Každý, kdo čte tento text, jej může zkopírovat na svůj profil na FB. Díky tomu budete chráněni autorským zákonem.  Touto zprávou informuji Facebook o tom, že šíření, kopírování, využívání mých osobních údajů, nebo jakékoli jiné akce ve vztahu k mému profilu na sociální síti je bez mého svolení zakázáno. Tento zákaz se vztahuje rovněž na zaměstnance, studenty, agenty nebo jakýkoliv jiný personál, který je tímto nebo jiným způsobem smluvně spojen s Facebookem.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!