20. května 2015 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Média

LN: Zeman podle Fajta dokumenty ke jmenování profesorů podepsal, poté je stornoval

Český prezident Miloš Zeman. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Český prezident Miloš Zeman. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

PRAHA Kolem prezidentova nepodpisu tří profesur je živo. Jeden ze tří navrhovaných, které Miloš Zeman odmítl jmenovat, tvrdí, že prezident pro dva docenty potřebné dokumenty původně podepsal.

„Bylo mi řečeno, že pan prezident dva dekrety podepsal, a když se listiny vrátily na ministerstvo školství, byl z toho poplach, že pouze mé jmenování nebude podepsané, a vše se vrátilo na Hrad, kde se předchozí listiny stornovaly,“ řekl LN Jiří Fajt. 

O věci se prý dozvěděl v neděli od svých dobrých zdrojů. Jan Eichler a Ivan Ošťádal tak posloužili jako „kouřová clona“, aby šéf Národní galerie Fajt nebyl jediný. LN již dříve uvedly, že akademické kruhy označily dvojici docentů za pouhou „kouřovou clonu“, jež měla zakrýt hlavní terč: Fajta.

Hrad ale od počátku aféry opakuje, že měl Zeman k nejmenování každého ze tří akademiků podstatné důvody. „Pana prezidenta k tomuto zásadnímu kroku vedly mimořádně závažné informace, které obdržel,“ zopakoval včera mluvčí hlavy státu Jiří Ovčáček. Role ministerstva školství v celé kauze není jasná. Jeho šéf Marcel Chládek do uzávěrky vydání na otázky LN neodpověděl.

Fajt dodává, že samozřejmě nemůže vědět, jak přesně akce probíhala, ale nic to nemění na absurditě celé věci. „Je to smyšlené a prezident nemá žádné relevantní důvody, aby takto jednal. Podle mého soudu má věc tři roviny. Tou první je osobní animozita pana Milana Knížáka, který přes Václava Klause tlačí na Hrad. Nevylučuji, že pan prezident má i své osobní důvody, protože jsem v prezidentské kampani veřejně podporoval jeho protikandidáta. A konečně je třeba vidět záležitost i v kontextu Národní galerie – řada mých kroků tam může být vnímána jako ztráta mocenských pozic určitých skupin. Těžko říct, co dominuje,“ uvedl Fajt.

Jana Machalická

Autor

Jana Machalickájana.machalicka@lidovky.czČlánky

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?