Úterý 11. května 2021svátek má Svatava 14 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Falešný Schwarzenberg by vymrskal Kočí drátem

Karel Schwarzenberg - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Karel Schwarzenberg - ilustrační foto. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA „Navrhl jsem Kalouskovi, že bychom upletli tatary a vymrskali Kočí. Mirek souhlasil a běžel si k Vondrovi natrhat pruty z ostnatého drátu,“ Tak zní nedávný příspěvek Karla Schwarzenberga na sociální síti Twitter. Nenechte se ale zmást, není to jeho oficiální komunikační kanál, jde jen o dílo recesistů.

Na Twitteru najdete dva účty Karla Schwarzenberga, ministr zahraničí ale spravuje pouze jeden. Ten druhý – a mnohem populárnější – si ze svérázného politika utahuje.

„Velikonoční zamyšlení – Jidáš zradil za 30 a stejně se zabil. VeVerky by si řekli o 100 a zradili by Ježíše, Kaifáše a Piláta by si nahráli,“ napsal falešný Schwarzenberg v sobotu.

Profil skutečného ministra zahraničí a předsedy TOP 09 odlišuje od toho falešného jen jedno podtržítko. A také značně odlišný obsah.

Falešný účet na síti Twitter Karla Schwarzenberga

Falešný účet na síti Twitter Karla Schwarzenberga

„Karel Schwarzenberg se od všech výroků zveřejněných na tomto profilu distancuje,“ upozorňovala mluvčí TOP 09 Alžběta Plívová veřejnost. Účet @schwarzenbergk publikuje úsměvné příspěvky od srpna loňského roku.

V počtu fanoušků falešný Schwarzenberg toho pravého poráží na hlavu. Fiktivní mikroblog ministra zahraničí sleduje více než 3100 uživatelů, o názory toho pravého má zájem jen necelých 600 lidí.

Falešný účet na síti Twitter Karla Schwarzenberga

Falešný účet na síti Twitter Karla Schwarzenberga

Schwarzenberg přitom není jediným českým politikem, který má na Twitteru svého dvojníka. Velké popularitě se těší také falešný prezident Václav Klaus, Jiří Paroubek nebo brněnský primátor Roman Onderka.

„Když to tak vezmu, tak název pro další knihu – 'Propisky z cest' – není zase tak špatný nápad. Něco jsem za ty roky nasbíral,“ vypustil do světa například účet @vaclavklaus.

Kardinál Vlk i Lihovky

Vtipům se nevyhnou i jiné veřejně známé osobnosti. Kardinál Miloslav Vlk na Twitteru kupříkladu píše: „To vám dnes byla legrace! Bavili jsme se historkami ze křtů a zpovědí. Duka se holedbal, že v jeden den zvládl pokřtít starce, dítě i psa“.

ČTĚTE TAKÉ:

Ani média samozřejmě nestojí stranou zájmu recesistů. K nalezení je například účet časopisu Despekt, ale i mikroblog fiktivního deníku Lihové noviny.

Na vzrůstající počet falešných účtů reagoval Twitter certifikátem ověřeného účtu, o který mohou požádat známé či významné osobnosti. Takové profily poznáte podle modré odškrtnuté pečeti. 

Výběr českých falešných profilů

Vladimír Špidla @vladimirspidla
Sněží, a já se těším na víkendové běžkování. Ticho, křupání sněhu, vítr šlehající do tváře, v hlavě jen stopa a evropské dotační programy.

Policie ČR @policieCR
Kolega, který dříve pracoval na benzínce, se při ranní kontrole zeptal řidiče, jestli sbírá body. S nováčky jsou jenom problémy.

Václav Klaus @vaclavklaus
Když to tak vezmu, tak název pro další knihu - "Propisky z cest" - není zase tak špatný nápad. Něco jsem za ty roky nasbíral.

Miloslav Vlk @kardinalvlk
Ve Vatikánu zavládla s výpadkem facebooku nefalšovaná panika. Část biskupů se z obavy z blížícího se konce světa začala po letech modlit.

Roman Onderka @Onderka_MBA
Přítel Robert Fico mě pozval do bratislavské zoo, abych se ujal kmotrovství nad mládětem gorily.

Jiří Paroubek @jiriparoubek
To je tak krásné počasí, že i jen pokus o svržení vlády (a tedy vysedávání ve sněmovně) by byl hřích. Pojedeme se s Petrou koupat.

Jsme inspektoři, ohlásili se agenti do Vrbětic. Později se ozval výbuch

Lidé v okolí Vrbětic protestovali po výbuších proti skladu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přijeli do muničních skladů ve Vrběticích a prokázali se jako zaměstnanci ostravské firmy Imex Group. Jednalo se však o...

Muž z Imex Group: Do beden k odeslání by se ve Vrběticích nikdo nedostal

Vjezd do bývalých muničních skladů ve Vrběticích | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sklady ve Vrběticích na Zlínsku, které podle českých tajných služeb vyhodili do povětří ruští tajní agenti, měla...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Kristina Soukupová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...