Středa 27. května 2020svátek má Valdemar 7 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Vývozní artikl BBC. Fanoušci Pána času slaví 50. výročí vzniku seriálu

Tisíce fanoušků televizního seriálu Pán času (v originále Doctor Who) a jeho hlavní postavy "doktora" se sjely z celého světa do Londýna na víkendové oslavy půlstoletého výročí jeho premiéry.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tisíce fanoušků televizního seriálu Pán času (v originále Doctor Who) a jeho hlavní postavy "doktora" se sjely z celého světa do Londýna na víkendové oslavy půlstoletého výročí jeho premiéry. | foto: YoutubeReprofoto

LONDÝN Tisíce fanoušků televizního seriálu Pán času (v originále Doctor Who) a jeho hlavní postavy "doktora" se sjely z celého světa do Londýna na víkendové oslavy půlstoletého výročí jeho premiéry. Pán času je podle Guinnessovy knihy rekordů nejdéle běžícím sci-fi seriálem na světě a neodmyslitelnou součásti moderní britské kultury. V posledních letech se ale stal i významným vývozním artiklem veřejnoprávní mediální společnosti BBC.

Ve východolondýnském výstavním komplexu ExCel se řada návštěvníků od pátečního večera prochází v kostýmech ze seriálu, kupuje si suvenýry a účastní se workshopů a besed s herci. Setkat se zde mohou se současnými i minulými představiteli "doktora", jichž je od roku 1963 zatím 11 a brzy k nim přibude dvanáctý.

"Doktor" se poprvé objevil v britské televizi 23. listopadu 1963. Tento humanoidní mimozemšťan cestuje ve svém stroji času TARDIS, který zvenčí vypadá jako britská modrá policejní budka z 50. let. Se svými společníky a společnicemi zkoumá vesmír a čas a s typicky britským humorem a nadhledem řeší dramatické střety se zákeřnými vetřelci z vesmíru nebo kyberlidmi.

Pán času jako vývozní komodita

Seriál si oblíbily zejména děti, jimž v prvních sériích nevadily často nepřesvědčivé efekty a masky mimozemšťanů. Nové série jsou podle podle recenzentů vizuálně vyspělejší a podle některých stále lepší, uvedla agentura Reuters.

Fanoušci seriálu Pán času slaví v Londýně 50. výročí vzniku.

Pán času se v Británii vysílal nepřetržitě do roku 1989 a v roce 2005 BBC začala uvádět nové série. Ty začala prodávat do zahraničí a nyní je promítá mimo jiné Česká televize. Popularitu si seriál získal v USA, Austrálii a Kanadě a šíří se i do velkých neanglickojazyčných zemí, jako je Čína, Brazílie nebo Mexiko.

Ke konci roku odevzdá klíče od TARDIS zatím poslední "doktor" Matt Smith svému nástupci Peteru Capaldimu. Herci se v seriálu vystřídají poté, co "doktor" zemře, pak ale ožije a vrátí se v nové podobě.

Hlavní scénárista seriálu Steven Moffat si nedělá velkou hlavu z toho, že "doktor" může podle dosavadního vyprávění vstát z mrtvých jen dvanáctkrát, a doufá, že v zájmu komerčních plánů BBC tento problém obejde. "Nehodláme to ignorovat, ale nechám na vašem úsudku, zda BBC zruší jeden ze svých nejúspěšnějších programů," řekl Moffat agentuře Reuters.

,

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Zdravotník měří 21. dubna 2020 tlak pacientovi s nemocí covid-19, který je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

Počet skútrů v Česku roste, porovnali jsme ty nejpopulárnější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Krize ho přišla na miliony. „Teď musíme hlavně bojovat a přežít.“ Vláda... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!