Středa 8. dubna 2020svátek má Ema 3 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Fasáda Českého rozhlasu. Radní dál kritizují přestavbu sídla

Český rozhlas | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Český rozhlas | foto: ČTK

Řada mediálních novinářů byla minulý týden na dovolené, a tak zapadlo pokračování příběhu o změnách ve veřejnoprávním rozhlase. A to je škoda.

Rozhlasová rada, jež na své mimořádné schůzi 22. července odvolala ředitele rozhlasu Václava Kasíka, se totiž týden nato věnovala začišťování provedeného procesu.

Provedli to totiž narychlo. Šest z osmi radních, kteří Kasíka sesadili, to v původním usnesení (přijatém po přednesu exředitelových provinění, který nazvali důvodovou zprávou) vyvsvětlilo tak, že "přestal splňovat předpoklady pro výkon funkce stanovené zákonem (o Českém rozhlasu)".

Proti tomuto stručnému vysvětlení se Kasík den nato ohradil. "Kde jsou ony chyby, které stanoví zákon jako jediné důvody odvolání? Vždyť žádné z těch, které Rada uvedla ve své důvodové zprávě, nevložila do oficiálního usnesení s rozhodnutím o mém odvolání. V usnesení rada pouze konstatovala, že jsem ‚přestal splňovat předpoklady pro výkon funkce‘. Zákon je ale vyjmenovává jasně, a ani v jednom bodu jsem je splňovat nepřestal. Nebo už snad nejsem způsobilý k právním úkonům? Nemám už trvalý pobyt na území České republiky? Byl jsem odsouzen za nějaký zločin? Nikoli. Odůvodnění mého odvolání v usnesení rady zkrátka postrádá oporu v zákonu," napsal Kasík. Obrátil se na právníky, aby řekli, zda byl odvolán zákonně.

Radní mu to neulehčili. Na další schůzi své původní usnesení "upřesnili" – větu, že Kasík neplnil zákonné předpoklady, prostě vyškrtli. Tím se "vysvětlení" jeho odvolání smrsklo na prohlášení, že byl odvolán, protože to v jednom ze svých paragrafů zákon o Českém rozhlasu umožňuje.

Podívejme se na ten paragraf. Uvádí dohromady čtyři možné důvody pro odvolání ředitele.

Jeden radní vyškrtli, čili ten to asi neměl být.

Další dva jsou případy, kdy by Český rozhlas opakovaně neplnil své úkoly nebo porušoval svůj etický kodex. Ani to neplatí, soudě podle toho, že ve výroční zprávě za loňský rok neměli radní ke Kasíkově vedení jedinou výhradu a spory z letoška, které by se pod tuto definici vešly, už byly dílčími sankcemi vyřešeny.

Pokud Kasík skutečně "porušil své povinnosti stanovené zákonem nebo Statutem Českého rozhlasu", jak zní jediný zbývající důvod, proč to rozhlasová rada zamlžuje?

Nebylo by od věci slyšet jasně a přesně, co z těch připomenutých problémů bylo tak vážné, že tím Kasík porušil zákon. Že by třeba angažmá Barbory Tachecí do čela Radiožurnálu? I tím se totiž radní v "důvodové zprávě" oháněli.

(Sluší se připomenout, že pro odvolání Kasíka ani zpětnou retuš už přijatého klíčového usnesení dva z osmi radních, a to Maria Ptáčková a Bohuš Zoubek, ruku nezvedli.)

I dál se naminulé schůzi rady řešily důležité věci. Pokračoval spor, kolik nakonec rozhlas zaplatí za přestavbu svého historického sídla. Přitom se radní opět trefovali do fasády. Ta dle mínění některých z nich není jen drahá, ale taky zřejmě ještě nebyla zcela opravena.

"Podle reakcí, které mám, i za sebe si myslím, že nepatří mezi zdařilé výtvory této rekonstrukce. Kdybyste mohl říct, zda se s tím lidově řečeno bude ještě něco dělat, protože to je popraskané, nevypadá to zrovna nejlépe," vyzval radní Antonín Zelenka příslušného manažera.

"V tomto stavu omítka skutečně takto zůstane, je to obnovení původní vzezření, takové bylo zadání od památkářů," zněla odpověď.

To radní neuspokojilo, a v posouzení, co je pohledné, se pasovali vysoko nad odborníky. "Bylo by vhodné, kdybychom upozornili všechny ty, co vydávají turistické průvodce Prahou, že zde máme raritu, protože na fasádě je památkově chráněná špína z druhé světové války. Je tam k vidění všem, všichni se na ty fleky můžou podívat," pravil předseda rady Jiří Florian.

Turistické průvodce by zřejmě neměly opomenout ani tip, že v rekonstruované budově je také možné navštívit schůze sboru vědoucích, unikátního v uplatňování práva i estetických měřítek.

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...