12. května 2015 21:34 Lidovky.cz > Byznys > Média

Fico bojkotuje Denník N. Poté, co vyšly nálepky s jeho karikaturou

Robert Fico | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Robert Fico | foto: Reuters

BRATISLAVA Dlouhodobě komplikované vztahy mezi slovenským premiérem Robertem Ficem a některými místními médii vyústily v rozhodnutí jeho jednobarevného kabinetu neodpovídat na dotazy redaktorům nového listu Denník N. Důvodem je podle úřadu vlády tendenční informování listu o práci kabinetu. Některá ministerstva na dotazy listu mezitím prý ale odpověděla.

Fico už v době své první vlády v letech 2006 až 2010 netajil rezervovaný postoj k vícero mediím. V uplynulé době pak sám premiér odmítal odpovídat na dotazy redaktorů listu Sme, který prý zveřejnil nepravdivé informace. Podobný postup zvolil Fico i vůči Denníku N. Ten letos začali vydávat bývalí novináři Sme, kteří redakci tohoto deníku opustili, když se v jeho vydavateli začala angažovat finanční skupina Penta.

Poté, co Denník N minulý týden zařadil do svého vydání nálepky s karikaturami Fica, se vláda rozhodla s Denníkem N více nekomunikovat. „Důvodem je dlouhodobé tendenční informování o práci kabinetu ze strany deníku, které vyvrcholilo odstartováním samolepkové politické antikampaně,“ uvedl úřad slovenské vlády, podle kterého se list přidal k opozičním politickým subjektům.

Minulý týden Fico zrušil akreditaci pro dva novináře Denníku N, kteří ho měli doprovázet na oslavách výročí konce druhé světové války v Moskvě.

Porušení tiskového zákona

Šéfredaktor listu Matúš Kostolný v reakci označil rozhodnutí vlády za projev paniky a uvedl, že by tím došlo k porušení tiskového zákona, podle kterého jsou úřady povinny poskytovat mediím informace o své činnosti.

Mezitím ministerstvo školství ovšem oznámilo, že bude nadále standardně komunikovat se všemi médii, ale že ministr školství Juraj Draxler nebude Denníku N poskytovat delší rozhovory. Denník N zase tvrdil, že mu na dotazy odpovědělo i ministerstvo zahraničí.

Denníku N se ve sporu s vládou podle očekávání zastala některá média. Šéfredaktorka Sme Beata Balogová doufá, že ostatní novináři projeví solidaritu s Denníkem N tím, že budou vládě klást otázky, na které odmítne odpovědět.

Podle slovenských medií rozhodnutí Ficovy vlády není na Slovensku úplnou novinkou. Již v 90. letech tehdejší autoritářský premiér Vladimír Mečiar vydal podobný zákaz vůči několika soukromým mediím.

Lidovky.cz, ČTK

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?