Sobota 30. května 2020svátek má Ferdinand 16 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

List Financial Times koupí japonská Nikkei. Za 30 miliard korun

Britský ekonomický list Financial Times. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Britský ekonomický list Financial Times. | foto: Reprofoto

LONDÝN Novým majitelem ekonomického listu Financial Times se stane japonská společnost Nikkei. Firma Pearson ve čtvrtek oznámila, že se dohodla s japonskou firmou na prodeji své divize Financial Times Group, která vydává list Financial Times, za 844 milionů liber (32,3 miliardy Kč).

Součástí prodeje není podíl 50 procent v časopise The Economist, který rovněž Financial Times Group vlastní, napsala agentura Reuters. Dohoda je jednou z největších akvizic uskutečněných japonskou mediální firmou. Spojení by mělo být dokončeno ve čtvrtém čtvrtletí, musí ho ještě schválit antimonopolní úřady.

Nikkei se chce prosadit mimo domácí trh

Nikkei je největší nezávislou mediální skupinou v Asii. Firma byla založena v roce 1876, jejím hlavním produktem jsou noviny Nikkei a půjčuje svůj název hlavnímu japonskému akciovému indexu. Vydává také knihy a časopisy, je aktivní v oblasti digitálních médií, databázových služeb a rozhlasového a televizního vysílání, upozornila agentura AP. List Nikkei je největším ekonomickým listem v zemi, má 3,12 milionu předplatitelů a je velmi oblíbený mezi generálními řediteli v Japonsku, nedaří se mu však prosadit mimo domácí trh.

Firma Pearson teprve ve čtvrtek potvrdila spekulace, že je v pokročilé fázi jednání o prodeji Financial Times. Generální ředitel Pearsonu John Fallon nyní v prohlášení uvedl, že Pearson byl téměř šedesát let pyšným vlastníkem Financial Times, ale v současném zpravodajském prostředí je nejlepším způsobem, jak zajistit novinářský a komerční úspěch Financial Times, učinit z něj součást globální, digitální zpravodajské společnosti. Pearson se nyní podle něj zcela zaměří na své vzdělávací aktivity.

Prodat FT? ‚Jen přes moji mrtvolu‘

Bývalá generální ředitelka firmy Pearson Dame Marjorie Scardinová prohlašovala, že prodej Financial Times se uskuteční jen „přes moji mrtvolu“. Její nástupce Fallon, který se ujal funkce v lednu 2013, však tento slib nezopakoval, i když často říkal, že Financial Times je nedílnou součástí komerční a strategické vize Pearsonu.

Do skupiny Financial Times Group kromě věhlasných novin, které jsou tištěné na růžově losovém papíře, patří také Investors Chronicle, Banker, MandateWire, Money-Media a Medley Global Advisor. Kromě podílu v The Economist součástí prodeje není ani sídlo firmy v Londýně.

List Financial Times poprvé vyšel v roce 1888 jako čtyřstránkové noviny. Firma Pearson noviny koupila v roce 1957. V současnosti má Financial Times 500 novinářů ve více než padesáti místech po celém světě.

Financial Times na internetových stránkách uvedl, že celkový náklad, který zahrnuje internetové předplatné a tištěné noviny, v dubnu stoupl meziročně o dvanáct procent na 722 tisíc. Počet předplatitelů FinancialTimes.com se zvýšil o dvacet procent na 522 tisíc, což představuje sedmdesát procent celkového nákladu. Náklad u tištěných novin se snížil o pět procent na 213 tisíc.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Slavíme Mezinárodní den dětí s Canpol babies: Hrajte o dárečky po celý týden
Slavíme Mezinárodní den dětí s Canpol babies: Hrajte o dárečky po celý týden

Připomeňte si s námi den, který oslavuje to nejdůležitější – naše děti. Rozmazlete ty svoje s krásnými a originálními dárky od značky Canpol babies. Sledujte náš týdenní kalendář a vyhrávejte každý den.