7. července 2015 19:27 Lidovky.cz > Byznys > Média

Firmu dodávající sledovací software vládám napadli hackeři. Ukradli citlivá data

Novozélanďané dychtící podívat se na fotografie nahých celebrit, které stáhli... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Novozélanďané dychtící podívat se na fotografie nahých celebrit, které stáhli... | foto: Shutterstock

MILÁN Italskou firmu, dodávající vládám a tajným službám po světě software pro sledování telefonní a internetové komunikace, napadli v pondělí neznámí hackeři. Kontroverzní společnost Hacking Team, která je terčem kritiky lidskoprávních aktivistů za údajnou spolupráci s autoritářskými vládami, oznámila, že útočníci se zmocnili důležitých interních dokumentů.

Mezi zeměmi, jejichž úřadům společnost dodává své služby, je podle zveřejněných dokumentů i Česko.

Podle agentury Reuters se kořistí hackerů stalo více než čtyři sta gigabytů interních e-mailových zpráv, hesel zaměstnanců firmy či zdrojového kódu jejích produktů. Kybernetičtí zloději pak svou akci završili napadením twitterového účtu Hacking Teamu, na který odcizená data veřejně umístili. „Protože nemáme co skrývat, zveřejňujeme všechny své e-maily, soubory a zdrojové kódy,“ napsali hackeři na twitteru společnosti, která zprávu zanedlouho odstranila stejně jako další nežádoucí obsah.

Pochvalné komentáře

Podle mluvčího Erica Rabea doporučil Hacking Team svým klientům na krátkou dobu pozastavit užívání některých sledovacích programů, než firma zjistí, zda nemohou být některé z nich vystaveny riziku napadení.

Někteří aktivisté usilující o co nejmenší zásahy vlád a tajných služeb do soukromí obyvatel napadení Hacking Teamu na internetu uvítali pochvalnými komentáři.

Mezi zákazníky softwareové společnosti patří podle uniklých dokumentů mimo jiné americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI), úřady několika evropských zemí včetně Česka, Německa či Polska, ale rovněž policie a tajné služby v některých zemích kritizovaných za porušování lidských práv - Etiopie, Kazachstánu, Saúdské Arábie či Súdánu.

Faktura na 13 miliónů korun

Jedním ze zveřejněných dokumentů je faktura na 480 tisíc eur (13 milionů korun) poslaná firmou do posledně jmenované země, s níž Západ výrazně omezil obchodní styky a Hacking Team spolupráci s ní popírá.

Mluvčí Rabe odmítl autenticitu publikovaných dat potvrdit. Západní nevládní organizace však o spolupráci firmy s některými nedemokratickými režimy hovoří již dlouho. „Předběžné informace... zřejmě potvrzují naše šetření a ukazují používání (programů firmy) represivními režimy jako je Etiopie nebo Súdán,“ uvedla v prohlášení výzkumná skupina Citizen Lab pracující při univerzitě v Torontu, podle níž je třeba zajistit na trhu s tímto typem programů větší transparentnost.

ČTK

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.