Pátek 25. září 2020svátek má Zlata 16 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Forbes a Facebook: média, kterých se bojí ruští oligarchové

Pro partnery bude výhodné, že na rozdíl od běžné publikace na Facebooku se... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pro partnery bude výhodné, že na rozdíl od běžné publikace na Facebooku se... | foto: Reuters

MOSKVA Žebříčky miliardářů a "ukecanost" na sociálních sítích mohou představovat nebezpečí pro ruské boháče a jejich potomky. Vyplývá to z vyšetřování únosu syna známého podnikatele Jevgenije Kasperského, jehož firma patří i ve světovém měřítku k nejúspěšnějším výrobcům antivirových počítačových programů.

Uneseného milionářova syna Ivana osvobodila ruská policie loni v dubnu a nyní ukončila vyšetřování s tím, že má dost důkazů, aby únosci stanuli před soudem.

Z vyšetřování vyplynulo, že únosci se nejprve snažili vytipovat vhodnou oběť podle žebříčku největších ruských boháčů časopisu Forbes, kde Kasperskij týden před synovým únosem figuroval na 125. příčce s 800 miliony dolarů. Propátrávali také sociální sítě na internetu, kde podnikatelův syn zanechal množství podrobných informací o sobě, a to rozhodlo o konečném výběru oběti.

ČTĚTE TAKÉ:

Kasperskij junior se však zakrátko ocitl na svobodě díky tomu, že policisté se vydávali za zmocněnce rodiny a při předávání výkupného ve výši tří milionů eur (asi 76 milionů Kč) únosce zatkli. Operace se obešla bez použití síly.

Podle vyšetřovatelů únos zosnoval Nikolaj Saveljev a jeho syn se shodným jménem a příjmením. Ostatní únosci ani pořádně nevěděli, co je ve hře, protože jim řekli, že únos má jen vystrašit liknavého dlužníka.

Saveljev starší se naopak snažil zajistit synovu beztrestnost "doznáním", že prý únos zorganizoval důstojník federální ochranky ústavních činitelů Alexej Ustimčuk, jehož syn se spolu se Saveljevem mladším zadlužil při neúspěšném pokusu spustit výrobu ekranoplánu, tedy stroje na pomezí letadla, vznášedla a lodě.

Kriminalisté však této verzi neuvěřili; prý se Saveljev jen snažil zachránit syna a pak uhrát vlastní beztrestnost na diagnózu "schizofrenie", jak se mu to v minulosti už podařilo.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Rychlá zdravá svačinka? Hledáme 40 testerek, které vyzkouší Sunar BIO kapsičky
Rychlá zdravá svačinka? Hledáme 40 testerek, které vyzkouší Sunar BIO kapsičky

Ve spolupráci se Sunarem, tradičním českým výrobcem dětské výživy, jsme si pro vás připravili velké testování BIO kapsiček.